Rynek walutowy: turecka lira tonie, czy zaszkodzi złotemu?

Rynek walutowy: turecka lira tonie, czy zaszkodzi złotemu?
Fot. stock.adobe.com / luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski złoty zakończył ostatni tydzień z zauważalnymi stratami wobec głównych walut, gdzie para EUR/PLN kończyła tydzień powyżej 4,61, a USD/PLN przy 3,88. EUR/USD przez większość tygodnia oscylował przy 1,19, schodząc poniżej tego poziomu w piątek, 19 marca ‒ pisze Mirosław Budzicki, Biuro Strategii Rynkowych (BSR), PKO BP S.A..

Polski złoty był w ubiegłym tygodniu jedną z najsłabszych walut w grupie rynków wschodzących i podobny status utrzymuje w przeciągu ostatniego miesiąca. Trudna sytuacja pandemiczna związana z dużą liczbą zachorowań na COVD-19 oraz zaostrzaniem restrykcji epidemicznych wpływa negatywnie na oczekiwania gospodarcze w krótkim terminie.

Reakcją rynku na usunięcie jastrzębiego prezesa Naci Agbala był silny wzrost kursu USD/TRY, chwilowo nawet w okolice 8,50 wobec piątkowego (19.03.) zamknięcia przy 7,20

Część walut EM otrzymała wsparcie ze strony banków centralnych, gdzie w Turcji CBRT podniósł główną stopę o 200 pb do 19% przyczyniając się do umocnienia tureckiej liry.

Jednak poprawa notowań TRY nie była długotrwała, gdyż w trakcie weekendu pojawiła się informacja o usunięciu Naci Agbala ze stanowiska prezesa Banku Turcji.

Reakcją rynku na usunięcie jastrzębiego prezesa Banku był silny wzrost kursu USD/TRY, chwilowo nawet w okolice 8,50 wobec piątkowego (19.03.) zamknięcia przy 7,20.

Obawy o brak niezależności CBRT w przeszłości przyczyniały się już do osłabienia liry, a nowy prezes Sahap Kavičoglu w wywiadach przed objęciem stanowiska przejawiał bardziej gołębie stanowisko.

W pierwszych wypowiedziach jako prezes Banku, Sahap Kavičoglu zapewniał jednak o woli stosowania narzędzi przeciwdziałających wysokiej inflacji.

Czytaj także: Spadki na giełdach, mocno zniżkują banki z ekspozycją na Turcję

Polski złoty

W Polsce podwyżki stóp procentowych są wciąż mało prawdopodobne w najbliższym czasie. Stanowisko RPP wskazuje, że w przeciągu najbliższego roku stopy powinny pozostać bez zmian, a ostatnie odczyty inflacji (z bazową blisko 4% r/r) nie zmieniły istotnie tego nastawienia.

Publikowane w ostatnim czasie dane dotyczące aktywności gospodarczej nie wskazywały na pogorszenie sytuacji, gdzie w lutym spadek nominalnej sprzedaży detalicznej wyniósł 2,7% r/r okazując się lepszy niż w styczniu z dynamiką -6%.

Silne osłabienie TRY na początku tego tygodnia rodzi ryzyko przynajmniej tymczasowej podobnej reakcji na notowaniach innych walut rynków wschodzących

Strukturalnie dla PLN wsparcie powinny stanowić dane z rachunku obrotów bieżących, gdzie nadwyżka wynosi 3,6% PKB. Jednak negatywny sentyment inwestycyjny globalnie będzie ograniczał zauważalne oddalenie się kursu EUR/PLN od poziomu 4,60.

Ponadto, silne osłabienie TRY na początku tego tygodnia rodzi ryzyko przynajmniej tymczasowej podobnej reakcji na notowaniach innych walut rynków wschodzących (chociaż w zdecydowanie mniejszej skali), co dodatkowo ogranicza pole do umocnienia PLN w krótkim terminie.

Czytaj także: Dolar będzie się umacniał?

Prognozy walutowe

W piątek 19 marca 2021 r. para EUR/USD schodziła chwilowo poniżej 1,19, czemu sprzyjało ogłoszenie ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej mówiące, że nie dojdzie do przedłużenia ulgi w obliczaniu SLR.

Tylko do 31 marca będzie obowiązywała ulga, która pozwalała bankom na nie uwzględnianie depozytów i obligacji skarbowych do celów adekwatności kapitałowej.

Mocniejszy wzrost rynkowych stóp procentowych w USA niż w strefie euro jest jednym z czynników wspierających notowania dolara amerykańskiego do euro.

Ponadto, oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA tylko chwilowo stopniały po środowym posiedzeniu Fed, gdzie wycenione jest dojście głównej stopy w pobliże 1% do końca 2023 roku. Na korzyść USD wobec EUR w ostatnim czasie przemawia również szybsze tempo szczepień przeciw COVID-19, które daje perspektywy na sprawniejsze redukowanie lockdownów.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Umiarkowany optymizm

Pozytywną informacją w stefie euro może okazać się powrót do korzystania z preparatu AstraZeneca.

Mirosław Budzicki,

Biuro Strategii Rynkowych (BSR),

PKO BP S.A.

Źródło: aleBank.pl