Rynek walutowy: turecka lira tonie, czy zaszkodzi złotemu?
Polski złoty był w ubiegłym tygodniu jedną z najsłabszych walut w grupie rynków wschodzących i podobny status utrzymuje w przeciągu ostatniego miesiąca. Trudna sytuacja pandemiczna związana z dużą liczbą zachorowań na COVD-19 oraz zaostrzaniem restrykcji epidemicznych wpływa negatywnie na oczekiwania gospodarcze w krótkim terminie.
Reakcją rynku na usunięcie jastrzębiego prezesa Naci Agbala był silny wzrost kursu USD/TRY, chwilowo nawet w okolice 8,50 wobec piątkowego (19.03.) zamknięcia przy 7,20
Część walut EM otrzymała wsparcie ze strony banków centralnych, gdzie w Turcji CBRT podniósł główną stopę o 200 pb do 19% przyczyniając się do umocnienia tureckiej liry.
Jednak poprawa notowań TRY nie była długotrwała, gdyż w trakcie weekendu pojawiła się informacja o usunięciu Naci Agbala ze stanowiska prezesa Banku Turcji.
Reakcją rynku na usunięcie jastrzębiego prezesa Banku był silny wzrost kursu USD/TRY, chwilowo nawet w okolice 8,50 wobec piątkowego (19.03.) zamknięcia przy 7,20.
Obawy o brak niezależności CBRT w przeszłości przyczyniały się już do osłabienia liry, a nowy prezes Sahap Kavičoglu w wywiadach przed objęciem stanowiska przejawiał bardziej gołębie stanowisko.
W pierwszych wypowiedziach jako prezes Banku, Sahap Kavičoglu zapewniał jednak o woli stosowania narzędzi przeciwdziałających wysokiej inflacji.
Czytaj także: Spadki na giełdach, mocno zniżkują banki z ekspozycją na Turcję
Polski złoty
W Polsce podwyżki stóp procentowych są wciąż mało prawdopodobne w najbliższym czasie. Stanowisko RPP wskazuje, że w przeciągu najbliższego roku stopy powinny pozostać bez zmian, a ostatnie odczyty inflacji (z bazową blisko 4% r/r) nie zmieniły istotnie tego nastawienia.
Publikowane w ostatnim czasie dane dotyczące aktywności gospodarczej nie wskazywały na pogorszenie sytuacji, gdzie w lutym spadek nominalnej sprzedaży detalicznej wyniósł 2,7% r/r okazując się lepszy niż w styczniu z dynamiką -6%.
Silne osłabienie TRY na początku tego tygodnia rodzi ryzyko przynajmniej tymczasowej podobnej reakcji na notowaniach innych walut rynków wschodzących
Strukturalnie dla PLN wsparcie powinny stanowić dane z rachunku obrotów bieżących, gdzie nadwyżka wynosi 3,6% PKB. Jednak negatywny sentyment inwestycyjny globalnie będzie ograniczał zauważalne oddalenie się kursu EUR/PLN od poziomu 4,60.
Ponadto, silne osłabienie TRY na początku tego tygodnia rodzi ryzyko przynajmniej tymczasowej podobnej reakcji na notowaniach innych walut rynków wschodzących (chociaż w zdecydowanie mniejszej skali), co dodatkowo ogranicza pole do umocnienia PLN w krótkim terminie.
Czytaj także: Dolar będzie się umacniał?
Prognozy walutowe
W piątek 19 marca 2021 r. para EUR/USD schodziła chwilowo poniżej 1,19, czemu sprzyjało ogłoszenie ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej mówiące, że nie dojdzie do przedłużenia ulgi w obliczaniu SLR.
Tylko do 31 marca będzie obowiązywała ulga, która pozwalała bankom na nie uwzględnianie depozytów i obligacji skarbowych do celów adekwatności kapitałowej.
Mocniejszy wzrost rynkowych stóp procentowych w USA niż w strefie euro jest jednym z czynników wspierających notowania dolara amerykańskiego do euro.
Ponadto, oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA tylko chwilowo stopniały po środowym posiedzeniu Fed, gdzie wycenione jest dojście głównej stopy w pobliże 1% do końca 2023 roku. Na korzyść USD wobec EUR w ostatnim czasie przemawia również szybsze tempo szczepień przeciw COVID-19, które daje perspektywy na sprawniejsze redukowanie lockdownów.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Umiarkowany optymizm
Pozytywną informacją w stefie euro może okazać się powrót do korzystania z preparatu AstraZeneca.
Mirosław Budzicki,
Biuro Strategii Rynkowych (BSR),