Rynek leasingu hamuje, w kwietniu spadek wyniósł blisko 50 proc. rdr

Rynek leasingu hamuje, w kwietniu spadek wyniósł blisko 50 proc. rdr
Fot. stock.adobe.com/relif
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W I kwartale 2020 roku wartość inwestycji sfinansowanych przez firmy leasingowe, za pośrednictwem leasingu i pożyczki inwestycyjnej, wyniosła 15,9 mld zł, co oznacza spadek 13,2 proc. rdr. Finansowanie udzielone przedsiębiorcom przez leasingodawców w kwietniu tego roku wyniosło 3,4 mld zł, czyli spadło blisko 50 proc. rdr - poinformował Związek Polskiego Leasingu.
Prezes #ZPL: w 2020 r. oczekujemy załamania rynku leasingu porównywalnego do czasu kryzysu finansowego z roku 2008 #leasing

„Od drugiej dekady marca obserwujemy tzw. nową normalność, która jest wynikiem zamknięcia znacznej części gospodarki. Wyniki branży leasingowej pokazują, że najbardziej ucierpiał sektor transportu drogowego, głównie w obszarze transportu międzynarodowego. Relatywnie niewielkie spadki obserwowaliśmy na rynku finansowania maszyn, głównie dzięki dobremu wynikowi w zakresie finansowania maszyn rolniczych oraz sprzętu medycznego pożyczką” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL, Andrzej Krzemiński.

Czytaj także: ZPL przedstawia wyniki leasingu za pierwsze dwa miesiące 2020 roku >>>

ZPL podał, że w pierwszym kwartale 2020 roku branża leasingowa sfinansowała pojazdy różnego typu (tj. pojazdy osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy i inne) o łącznej wartości 10,7 mld zł, czyli o 17,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Pojazdy stanowią 67,3 proc. w strukturze rynku leasingu. W samym tylko kwietniu 2020 r. dynamika finansowania aktywów z tego segmentu rynku wyniosła minus 61,3 proc.

Drugi pod względem istotności dla sektora leasingowego segment, czyli segment maszyn, odpowiadający za 29,2 proc. całego rynku, w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku osiągnął wynik na poziomie 4,6 mld zł, co oznacza spadek 2,6 proc. rdr. Wynik kwietnia w tym zakresie był niższy o 24,2 proc. rdr.

Załamanie rynku leasingu

„(…) W 2020 r. oczekujemy załamania rynku leasingu porównywalnego do czasu kryzysu finansowego z roku 2008 (w 2009 r. rynek leasingu osiągnął dynamikę na poziomie minus 30,2 proc.” – powiedział Krzemiński.

„(…) Powrót do poziomu finansowania sprzed kryzysu może zająć więcej czasu niż miało to miejsce po kryzysie finansowym z 2008 roku. Wówczas poziom finansowania z 2008 roku przekroczyliśmy w 2013 r.” – dodał. 

Źródło: PAP BIZNES, Związek Polskiego Leasingu / ZPL