Rynek finansowy: PPK – dyskutujmy i edukujmy

Rynek finansowy: PPK – dyskutujmy i edukujmy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Działania prowadzące do powstania dodatkowych zasobów finansowych obywateli na cele emerytalne, w tym przypadku pracownicze plany kapitałowe, są niewątpliwie potrzebne. Proponowane rozwiązania powinny stabilizować cały system poprzez zwiększenie poziomu oszczędności i zwiększanie stopnia ich dywersyfikacji. Uważam, że warunkiem powodzenia projektu jest zawarcie nowej umowy społecznej, co więcej - umowy o charakterze wręcz konstytucyjnym.

Krzysztof Pietraszkiewicz
prezes Związku Banków Polskich

Świadomie pozwalam sobie użyć „dużych” słów – takie gwarancje są warunkiem potraktowania tego projektu jako programu obywatelskiego obowiązku zwiększania poziomu życia i gwarancji na wiele lat. Podkreślam: to musi być umowa, same zachęty dla obywateli i nakaz nakładany na firmy nie wystarczą. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę dużą ilość negatywnych obywatelskich doświadczeń z różnymi organizowanymi wcześniej przez państwo systemami oszczędzania. Jestem przekonany, że po stronie przedsiębiorstw powinien istnieć obowiązek, zaś po stronie obywateli możliwość – w tym sensie, że jest możliwość wyboru rozwiązań. Obywatel, kierując się własnym interesem jakiś dodatkowy schemat oszczędzania powinien wybrać, ale jaki to już kwestia indywidualnych decyzji. A zatem, zaznaczam, jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań. Wracając jeszcze do kwestii przedsiębiorców: państwo powinno zobowiązywać i zachęcać ich do współtworzenia systemów dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne w ramach realizacji idei solidaryzmu społecznego, budowania kapitału społecznego i własnej pozycji rynkowej firmy.

Ze względu na istotę oraz znaczenie społeczne i gospodarcze ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI