Rynek finansowy: Polak potrafi?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.10.foto.019.400xLokalne, zakrojone na szeroką skalę projekty teleinformatyczne niestety nie prowadzą do spektakularnych sukcesów.

Marcin Złoch

Kiedy powstawał polski standard płatności, dziś funkcjonujący pod marką BLIK, mogło wydawać się, że jesteśmy świadkami przełomu. Międzynarodowym potentatom płatności wyrasta konkurent wspierany przez największe działające w Polsce banki. Początki były obiecujące. Jednak Visa i MasterCard zaczęły mocniej koncentrować się na rozwijaniu własnych systemów mobilnych płatności, podkreślając łatwość i intuicyjność wykorzystania telefonu do płatności zbliżeniowych oraz możliwość integracji ich z własnym rozwiązaniem bankowości mobilnej. Organizacje przekazywały w komunikatach opinie, że stworzenie powszechnego systemu płatniczego wymaga ogromnych nakładów – chodzi o zapewnienie uniwersalności, wygody i bezpieczeństwa. Zdaniem przedstawicieli Visy, o tym, które rozwiązanie z obszaru płatności mobilnych wygra na polskim rynku, zdecyduje wiele czynników, m.in.: funkcjonalność, wygoda, prostota użycia, bezpieczeństwo, powszechność akceptacji, możliwości korzystania z tej samej usługi w kraju i za granicą. Przypomnieć jednak należy, że usługa spółki Polski Standard Płatności działa i rozwija się. Nie bez powodu do opisania polskiego rynku płatności wykorzystuje się słowo duopol.

Spod dużego palca

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI