Rynek Finansowy: Na rockową nutę

Rynek Finansowy: Na rockową nutę
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kolejny rok, a nawet i kwartał nowego, za nami. Czas na podsumowania i refleksję. To był dobry czas dla rynku finansowego, a banki coraz żwawiej pląsają w szybkim tempie rockandrolla na 4/4.

Grzegorz Elaniuk

Pożegnaliśmy Bank BPH, który w listopadzie 2016 r. połączył się z Alior Bankiem. Fuzji nie podlegało TFI i wydzielona część działalności hipotecznej BPH. Wśród nowych banków prezentowanych w naszym kwartalnym zestawieniu znalazł się Raiffeisen Polbank, który być może – zgodnie z oczekiwaniami KNF – wejdzie na giełdę do połowy 2017 r. Na razie jeszcze nic do końca nie wiadomo – zobaczymy, jaki będzie rozwój wypadków. Nie pokazujemy wyników Banku Ochrony Środowiska, bo do momentu zamknięcia materiału BOŚ nie opublikował danych rocznych.

Jak wiadomo sytuacja w wielu bankach staje się w pełni klarowna dopiero po czwartym kwartale. Ubiegły rok był niezwykle ciekawy – zaczęło się od podatku bankowego, potem były wpływy ze sprzedaży udziałów w Visa. Spora rzesza bankowców musiała sobie w 2016 r. poszukać innego zajęcia, a klienci wciąż narzekali, narzekają zresztą nadal, na niskie odsetki od depozytów. Czyli podsumowując: nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo pomimo tylu przeciwności sektor bankowy nie traci wigoru.

Nie oglądaj się za siebie…

Polskiemu sektorowi bankowemu trudno odmówić żywotności. Ponad pięcioprocentowy wzrost sumy bilansowej analizowanych w materiale największych polskich banków jest bardzo pozytywnym wynikiem w okresie rekordowo niskich stóp procentowych i rosnących obciążeń fiskalnych. Pozytywne jest to, że tylko trzy banki notują zmniejszenie skali prowadzonej działalności, mierzone wielkością sumy bilansowej. Zdecydowana większość czołowych instytucji notowała w 2016 r. sześcio- siedmioprocentowy wzrost skali działania. Wśród największych wyróżnił się BGŻ BNP Paribas, notujący pod dziesięcioprocentowy wzrost tej pozycji, a silny wzrost Alior Banku to w dużej mierze efekt fuzji.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI