Rynek finansowania nierucomości:Nieuczciwi lokatorzy sezonowi – co zrobić, aby pozbyc sie nieprzyjemnego wspomnienia z wakacji?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

hildebrand.mariusz.01.100xNieuczciwi lokatorzy to problem wciąż aktualny, szczególnie w sezonie wakacyjnym, kiedy to osób wynajmujących mieszkania i pokoje przybywa na potęgę. W tych okolicznościach nietrudno natknąć się na oszusta.

Mariusz Hildebrand
Prezes Zarządu Infomonitor BIG SA

Jak wynika z raportu InfoDług, aż 1,82 mln Polaków ma problemy z regulowaniem płatności. Na szczęście, od czerwca funkcjonują nowe rozwiązania prawne, pozwalające poradzić sobie z tego typu problemami.

14 czerwca br. weszła w życie Ustawa o BIG (Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych), która pozwala niemal każdemu wpisać dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). To działanie z kolei motywuje do zwrotu pieniędzy, ponieważ może wiązać się z dużymi problemami dla nieuczciwego płatnika.

Dotychczas wynajmujący mieszkania byli niejako bezradni wobec procederu nieuiszczania opłat za wynajem. Teraz w łatwy sposób mogą odzyskać pieniądze – wpisując dłużnika do Rejestru Dłużników w BIG. Taki delikwent może mieć problemy np. z otrzymaniem kredytu, z zakupami na raty, z kupnem internetu, abonamentu telefonicznego i telewizyjnego. Jeśli nie dokona całkowitej spłaty długu, tego typu kłopoty będą trwać nawet przez 10 lat.

Wpisanie dłużnika do Rejestru BIG jest na tyle uciążliwe dla niesolidnych płatników, że 45 proc. z nich spłaca swoje zobowiązania po otrzymaniu informacji o zamiarze umieszczenia ich danych w BIG. Pozostałe 35 proc. osób reguluje należności już po wpisaniu ich danych do rejestru.

Z informacji zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG korzystają podmioty z każdego sektora rynku, m.in. banki, firmy pożyczkowe, ubezpieczyciele, firmy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI