RPP po raz kolejny nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych? Widmo recesji na horyzoncie

RPP po raz kolejny nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych? Widmo recesji na horyzoncie
Mariusz Zielonka Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Postawa Rady Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nie ulegnie zmianie i na najbliższym posiedzeniu ponownie będziemy obserwowali brak decyzji o podwyżce głównych stóp procentowych, przewiduje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Wydaje się, że sytuacja makroekonomiczna w Polsce znacząco się nie zmieniła od październikowego posiedzenia i mimo coraz wyraźniejszego głosu jastrzębi w RPP, to jednak gołębie nastawienie i tym razem zwycięży.

Czytaj także: Podwyżka stóp procentowych: teraz albo nigdy?

Wyciągając wnioski z ostatniej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego,  główny argument za utrzymaniem niezmienionych stóp nadal jest aktualny, tzn. inne banki centralne zaczynają zacieśniać politykę pieniężną (ECB oraz FED). Dodatkowo w perspektywie mamy kolejne podwyżki stóp w strefie euro oraz USA. Już te obecne ruchy na głównych stopach procentowych tych dwóch banków „ociepliły” trochę wizerunek Polski w oczach inwestorów. Giełda Papierów Wartościowych notuje kolejne rekordowe tygodnie wzrostów, złoty się umacnia poniżej granicy 4,7 zł za euro.

Czytaj także: Stopy procentowe: RPP w pełnym składzie bardziej gołębia, na czele jastrzębi nowa członkini >>>

Za wstrzymaniem podwyżek stóp mogą również przemawiać pierwsze doniesienia o możliwej recesji w Polsce.

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s prognozuje w 2023 roku spadek PKB o 0,2 proc. Dla przypomnienia Ministerstwo Finansów nadal przewiduje wzrost na poziomie 1,7%.

Źródło: Konfederacja Lewiatan