Rozwój obrotu bezgotówkowego sprzyja unowocześnianiu całej gospodarki

Rozwój obrotu bezgotówkowego sprzyja unowocześnianiu całej gospodarki
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obrót bezgotówkowy nie tylko ułatwia płatności i przyciąga nowych klientów, ale także przyśpiesza zmiany cywilizacyjne, mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Mieczysław Groszek z @bezgotowkowa: codzienne używanie terminali płatniczych wyrabia wśród akceptantów, a także konsumentów swobodę poruszania się w świecie cyfrowych technologii #terminale #PłatnościBezgotówkowe

Zdaniem dr Mieczysława Groszka, prezesa Fundacji Polska Bezgotówkowa, największe bariery w upowszechnianiu obrotu bezgotówkowego zostały już usunięte. W jego opinii mali przedsiębiorcy do tej pory byli przekonani, że obrót bezgotówkowy jest dla nich za drogi, że obsługa terminali POS jest bardzo skomplikowana.

Po roku funkcjonowania programu prowadzonego przez Fundację można stwierdzić, że te obawy zostały zlikwidowane albo złagodzone – mówi prezes Mieczysław Groszek i dodaje: Przedsiębiorcy zrozumieli, że wprowadzenie terminali płatniczych przynosi dodatkowe korzyści, które pozwalają pokryć ewentualne koszty związane z obrotem bezgotówkowym. Agenci  rozliczeniowi – nasi partnerzy w realizacji programu Fundacji nie tylko opowiadają za techniczną instalację terminali, ale także są trenerami, którzy uczą przedsiębiorców posługiwania się urządzeniami do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Pokazują oni także, jak wykorzystać dodatkowe możliwości, które oferuje terminal. Na przykład wymianę walut, kantor terminalowy, który jeśli dochodzi do tego typu transakcji, przynosi dochód przedsiębiorcy w postaci prowizji.

Kolejny krok w rozwoju obrotu bezgotówkowego

W opinii prezesa Fundacji kolejnym krokiem w rozwoju obrotu bezgotówkowego może być połączenie
terminala płatniczego z kasą fiskalną.

Kasy fiskalne są w tej chwili obowiązkowe, a terminale nie. Jeśli pomysł Ministerstwa Technologii i
Przedsiębiorczości polegający na wprowadzeniu obowiązku posiadania przez przedsiębiorców terminali płatniczych zostałby zrealizowany, to w jednym urządzeniu mogłyby być umieszczone kasa
fiskalna i terminal płatniczy – mówi Mieczysław Groszek.

Terminale jednym z wyznaczników nowoczesności gospodarki

Jego zdaniem terminale płatnicze są jednym z najlepszych wyznaczników nowoczesności gospodarki.

Mówi wprost: codzienne używanie terminali płatniczych wyrabia wśród akceptantów, a także konsumentów swobodę poruszania się w świecie cyfrowych technologii. W ten sposób nabywamy pewien zespół umiejętności łącznie z zasadami bezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwo jest istotne nie tylko przy płatnościach elektronicznych. Ogólnie rozwój obrotu bezgotówkowego sprzyja unowocześnianiu się całej gospodarki.

Prezes Fundacji uważa, że obrót bezgotówkowy nie tylko ogranicza szarą strefę, co jest korzystne dla finansów państwa, ale także pozwala różnym instytucjom na lepsze i szybsze rozpoznawania zmian zachodzących w gospodarce. W ten sposób są uzyskiwane dane statystyczne, czy dane pozwalające na podejmowanie koniecznych zmian regulacyjnych.

Konsument korzystający z obrotu bezgotówkowego, ma pełną ewidencję swoich wydatków, co pozwala mu na lepsze zarządzanie jego budżetem domowym. Podobne korzyści odnosi mały przedsiębiorca, który prowadzi uproszczoną księgowość – podsumowuje dr Mieczysław Groszek.