Rozpoczął się VII Kongres Forum Technologii Bankowych

Rozpoczął się VII Kongres Forum Technologii Bankowych
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Łochowie pod Warszawa rozpoczął się VII Kongres Forum Technologii Bankowych, który jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz ponad 40 dostawców technologii, będących Członkami Forum Technologii Bankowych.

W wystąpieniu otwierającym Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich podkreślił, że pierwsze, bezpośrednie spotkanie łączące sektor bankowy i technologiczny po dwóch latach covidowej przerwy odbywa się w szczególnych okolicznościach.

„Spotykamy się w trudnych warunkach zarówno geopolitycznych, jak i gospodarczych. Wśród największych zagrożeń dla gospodarki należy wymienić wysoką inflację, zerwanie łańcuchów dostaw w gospodarce i powszechny populizm w świecie polityki i życiu społeczeństw” – powiedział wiceprezes ZBP.

Zagrożenia dla banków

„Natomiast dla banków największym zagrożeniem jest inflacja, obniżenie się kapitałów własnych, groźba narastania zagrożonych kredytów oraz niebezpieczne projekty gospodarcze, jak na przykład wakacje kredytowe” – stwierdził Włodzimierz Kiciński.

Wśród innych zagrożeń wiceprezes ZBP wskazał również na spadek wartości obligacji, kontynuację sporów prawnych dotyczących kredytów frankowych oraz ograniczenia i wysokie koszty instrumentów MREL.

To wyzwania, którym możemy stawić czoła tylko współpracując. Właśnie współpraca i wzajemne inspirowanie się jest tym czemu służy Forum Technologii Bankowych. Mamy nadzieję, że będziemy tę tradycję kontynuować skutecznie, wypracowując rozwiązania unowocześniające sektor bankowy, co jest wyróżnikiem polskiego sektora na tle Europy – powiedział kończąc swoje wystąpienie wiceprezes ZBP.

Szczególne wyróżnienia FTB

W czasie otwarcia Kongresu FTB wręczono dwa wyróżnienia.

Karol Mazurek, Dyrektor Zarządzający Accenture Polska oraz Wiceprzewodniczący Prezydium FTB, otrzymał Nagrodę Lidera Cyfryzacji Sektora Bankowego 2022 za szczególne osiągnięcia i wkład pracy w działalność forum.

Odbierając nagrodę Karol Mazurek dziękował Kapitule, Forum oraz zespołowi w Accenture Polska.

Kapituła Forum Technologii Bankowych postanowiła ponadto przyznać również nagrodę specjalną Lidera Cyfryzacji Sektora Bankowego 2022 Mariuszowi Kaczmarkowi, Wiceprezesowi PrivatBanku, największego detalicznego banku na Ukrainie, za skuteczną transformację cyfrową ukraińskiego banku oraz za działania w nadzwyczajnych wojennych warunkach.

„Życzę, żebyśmy nie musieli w Polsce, ani innym kraju, zrobić tego co musieliśmy zrobić na Ukrainie” mówił wiceprezes ukraińskiego banku dziękując w imieniu jego pracowników.

Źródło: aleBank.pl