Rozmowa z Piotrem Słomką: O wymogach wobec podmiotów funkcjonujących na rynku obrotu gotówki i standardach obowiązujących w przedsiębiorstwie Poczta Polska
Piotr Słomka - Zastępca Dyrektora Zarządzającego Pionem Poczta Polska Ochrona ds. Operacji
Piotr Słomka: Będzie wiele parametrów do spełnienia. Dlatego bariery wejścia na rynek dla firm, które jeszcze na nim nie istnieją są bardzo wysokie. Firmy, które już znajdują się na rynku również muszą wykonywać pracę w celu polepszenia parametrów.
Podstawowym parametrem jest spełnienie wymogów prawnych, które regulują rynek obrotu gotówki – praw dotyczących transportowania gotówki, jej przechowywania oraz wymogi NBP dotyczące gotówki, która pojawia się na rynku. To są wymagania dosyć kosztowne, ponieważ powodują konieczność inwestowania w nowoczesny sprzęt, bankowozy, maszyny liczące, jak również inwestowania w wykwalifikowaną kadrę pracowników, o którą na rynku jest coraz trudniej. To są podstawowe parametry, które powinna spełnić firma tzw. CITowska.
Poczta Polska posiada rownież swoje zasoby, ponieważ jest bardzo ważnym graczem, elementem rynku obrotu gotówkowego i posiada w swoimch zasobach część, która zajmuje się bezpośrednio procesowaniem gotówki.
Model obrotu gotówkowego powinien wynikać ze zmian w prawie powszechnie obowiązujących, czyli to, co w tej chwili słyszeliśmy na Kongresie o zmianach, które będzie wprowadzał NBP. Zmianach, które nastąpią w rozporządzeniu dotyczącym transportowania i przechowywania wartości. One będą determinantem do kształtowania się rynku, natomiast nie ulega wątpliwości, że rynek powinien być wystandaryzowany – wtedy osiągnie wysoką jakóść. Rynek powinien być także coraz bardziej zautomatyzowany – mniej bezpośredniego udziału człowieka, a więcej rozwiązań technicznych, które będą eliminowały po pierwsze bezpośredni dostęp człowieka do wartości, a po drugie będą upraszczać procesy na tyle, aby obrót gotówkowy nie był tak kosztowny, jak do tej pory.
Relacja video dostępna tutaj
aleBank.pl