Rozmowa z Andrzejem Reichem – Dyrektorem Regulacji Bankowych, UKNF

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150416.andrzej.reich.400xAndrzej Reich: Unia Bankowa to trzy filary i w każdym z nich jesteśmy w innym miejscu. Pierwszy filar to jednolity nadzór. Ma nie tylko wszystkie podstawy prawne, ale rozpoczął już działalność i przeszedł pierwszy chrzest bojowy. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem działalności przeprowadził unijny strestest na wszystkich dużych bankach objętych Unią Bankową, a co ważniejsze przeprowadził badanie jakości aktywów, które stanowi swoisty bilans otwarcia. Europejski Bank Centralny przejmuje odpowiedzialność jako nadzorca za bezpieczeństwo, stabilność tychże banków, które nadzoruje, a więc musi wiedzieć co dostaje. Z tego co wiem wyniki były bardzo interesujące. Zostało to przeprowadzone sprawnie, a co najważniejsze według jednolitej metodologii i to jest bardzo duże osiągnięcie jednolitego nadzoru.

Drugi filar jest w trakcie tworzenia. Szereg dokumentów, aktów prawnych jest dopiero przygotowywanych. Sytuacja jest dużo trudniejsza niż w przypadku jednolitego nadzoru dlatego, że dyrektywa stanowiąca podstawę do działania mechanizmu jednolitej i uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji banków została niedawno przyjęta. Dlatego ten proces trwa.

Trzeci filar czyli jednolity system gwarantowania depozytów na razie jest w zawieszeniu. Z całą pewnością ta kolejność jest najmniej zła. Mamy jednolity nadzór i jeśli będzie on działał naprawdę sprawnie to mamy duże szanse na to, że pozostałe dwa filary nie będą potrzebne.

Relacja wideo tutaj