Rozmowa z Andrzejem Kawińskim: O rozwiązaniach umożliwiających optymalizację procesów dla podmiotów funcjonujących na rynu obrotu gotówki
Andrzej Kawiński - Country Manager w firmie Giesecke&Devrient
Andrzej Kawiński: Patrząc dziś na rynek gotówki rzeczywiście trzeba podkreślić, że wzorce, które mamy z zagranicy pokazują, że jedyną drogą dalszej optymalizacji procesów, potanienia, większej efektywności, szybszego liczenia gotówki jest automatyzacja. Aktualnie na rynku polskim uczestnicy rynku, firmy CIT zaczynają mieć coraz większy problem z personelem, zatrudnieniem, ilością procesów, które są realizowane w sortowniach. Tylko ich uproszczenie i automatyzacja może efektywnie i bardziej optymalnie ten proces ustawić.
Różnice są nie tylko między modelami stosowanymi w Europie Zachodniej, ale między modelami stosowanymi w Europie Centralnej i Wschodniej – niektóre kraje są dużo dalej w automatyzacji niż my w polskich sortowniach. Cała sprawa polega na wyeliminowaniu zbędnej albo prostej pracy manualnej, przerzuceniu wszystkich automatycznych procesów do maszyn i ograniczeniu kosztów pracy ludzi. W firmach CIT gro kosztów, nawet 80, 90 proc. kosztów działalności, to koszty personalne.
Jeśli chcemy liczyć bardziej efektywnie, taniej przy rosnących płacach minimalnych, przy założeniach, którą płyną ze strony rządowej związanaj z podwyższeniem wynagrodzeń, jedyną drogą dla bardziej efektywnego działania jest automatyzacja.
Czasu jest mało. Problemy z personelem, pozyskiwaniem nowych ludzi są już dziś obecne i są to problemy niemałe. Firmy, które dobrze płacą mają także problemy z pozyskiwaniem personelu. Proces trzeba zacząć już dziś, bo są rozporządzenia NBP, które będą wymuszać na firmach CIT inwestycje w coraz lepsze urządzenia.
Relacja video dostępna tutaj
aleBank.pl