Rozmowa z Adamem Skowrońskim: O doświadczeniach z funkcjonowania systemu ochrony instytucjonalnej w zrzeszeniu oraz o planach jego modyfikacji
Adam Skowroński - Prezes Zarządu Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB
Adam Skowroński: System Ochrony Instytucjonalnej w zrzeszeniu SGB funkcjonuje od około 10 miesięcy. W listopadzie ubiegłego roku mieliśmy już zgodę Komisji Nadzoru Finansowego mamy więc za sobą etap organizacyjny i pierwsze miesiące normalnego funkcjonowania.
Mieliśmy obawy, że system utrudni bankom funkcjonowanie, bo szukając ryzyka w bankach siłą rzeczy musimy narzucać pewne reguły i normy, których banki powinny przestrzegać. Jednocześnie bardzo nam zależy nam na tym, aby nie dokładać bankom dodatkowych obowiązków i nie ograniczać ich działalności tam, gdzie jest prowadzona w sposób bezpieczny.
Oprócz spraw czysto organizacyjnych to były nasze obawy na początku. Dlatego tak bardzo intensywnie obserwujemy wyniki systemu ratingowego i systemu limitów. Muszę powiedzieć, że jesteśmy pozytywnie nastawieni i nie widzimy że nasz system dla banków działających poprawnie jest bardzo uciążliwy, ale jednocześnie namierza ryzyka, które w systemie występują. To jest konstrukcja, która przez cały czas będzie ewoluowała, ponieważ system ochrony musi spełniać określone, formalne wymogi. W jaki sposób te wymogi spełnia w kategoriach instrumentu to jest kwestia umowna.
Cały czas obserwujemy system ratingowy i mamy pewne przemyślenia odnośnie zmian systemu i planujemy na koniec roku zaproponować zmiany w systemie, które lepiej będą odzwierciedlały pewne ryzyko. Zatem system będzie ewoluował zachowując swoje charakterystyczne cechy – zapewnienie płynności i wypłacalności wszystkim bankom. To jest niezmienne i to pozostanie. Narzędzia, dzięki którym to robimy, mogą się zmienić.
Otrzymujemy pełne dane od banków, które przesyłają je w systemie sprawozdawczym. Podstawowe analizy robimy raz na kwartał, natomiast miary płynności, które są robione w krótszych miarach czasu śledzimy na bieżąco. Mamy też informacje wynikające z audytów – to jest drugie źródło.
Relacja video dostępna tutaj
aleBank.pl