Rosyjskie banki odcięte od SWIFT; Sbierbank i Gazprombank wyłączone z sankcji z powodu dostaw energii
Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.
10-dniowy okres przejściowy
Zakaz wejdzie w życie dziesiątego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE i będzie miał również zastosowanie do każdej osoby prawnej, podmiotu lub organu z siedzibą w Rosji, których prawa własności należą bezpośrednio lub pośrednio w ponad 50 proc. do wyżej wymienionych banków.
Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>
UE postanowiła w szczególności zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.
Zakaz dotyczy też „sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi w Rosji, w tym rządowi i Centralnemu Bankowi Rosji, lub do użytku w Rosji”.
Unia Europejska potępia niesprowokowaną i nieuzasadnioną militarną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i domaga się natychmiastowego zaprzestania działań zbrojnych przez Rosję, bezwarunkowego wycofania wszelkich sił i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy oraz pełnego poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy, suwerenności i niezależności w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej.
Są wyjątki
Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej – przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny.
Sbierbank jest największym rosyjskim pożyczkodawcą pod względem aktywów, a Gazprombank jest zaangażowany w rozwój sektora energetycznego w Rosji.
„Najlepiej (byłoby), gdybyśmy wyłączyli z systemu SWIFT określone transakcje, ale on tak nie działa. Nie jest w stanie technicznie wyróżnić określonych transakcji. Dlatego musieliśmy wyłączyć Sbierbank i Gazprombank, ponieważ są to dwa główne banki, które zarządzają płatnościami za produkty energetyczne. Niektóre państwa członkowskie są bardzo uzależnione od dostaw z Rosji” – wskazał urzędnik.
SWIFT jest używany przez ponad 11 tys. banków i instytucji finansowych na całym świecie
SWIFT to system używany do rozliczania transakcji finansowych. Ułatwia prowadzenie płatności międzypaństwowych, a co za tym idzie – handlu międzynarodowego.
Jak wskazuje dziennik „Financial Times”, SWIFT jest używany przez ponad 11 tys. banków i instytucji finansowych na całym świecie i obsługuje 42 miliony informacji dziennie, ułatwiając transakcje warte biliony dolarów.
Unijny urzędnik przekazał, że w wyniku odłączenia banków od systemu ich transakcje zagraniczne będą musiały opierać się na wykorzystaniu wolniejszych narzędzi komunikacji, takich jak e-mail i faks.
Decyzja o odcięciu niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT została ogłoszona w weekend we wspólnym oświadczeniu Komisji Europejskiej, USA, Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kanady.