Rosyjski budżet odczuje sankcje dopiero w 2023 roku

Rosyjski budżet odczuje sankcje dopiero w 2023 roku
Fot. stock.adobe.com / bluedesign
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według analityków BCS Global Markets w 2022 r. budżet Federacji Rosji pozostanie zrównoważony mimo embarga na import ropy naftowej wprowadzonego przez Unię Europejską. Jednak w 2023 roku sytuacja budżetu pogorszy się. Straty budżetowe Rosji wyniosą wówczas 30-50 mld USD.

Założona w 1995 roku BCS  jest jedną z największych niezależnych prywatnych grup finansowych w Rosji.

Rosja w tym roku utrzyma nadwyżkę handlową

Oceniając sytuację rosyjskiego budżetu analitycy BCS przeprowadzili testy przyjmując różne założenia dotyczące wielkości rosyjskiego eksportu węglowodorów i ich ceny.

Według tych analiz nawet przy niekorzystnym scenariuszu ograniczenia rosyjskich dostaw ropy do UE o 75% Rosja utrzyma nadwyżkę handlową w 2022 roku przekraczającą 250 mld USD. Jeśli ceny ropy Ural przekroczą 105 USD za baryłkę, efekt cenowy w pełni zrekompensuje w 2022 roku utratę wolumenu sprzedaży.

Sankcje będę bolesne dla Kremla dopiero w 2023 roku

Ale sytuacja pogorszy się w roku 2023. Analitycy zakładają, że zmiany w możliwościach eksportowych Rosji doprowadzą do ograniczenia wydobycia ropy.

W niekorzystnym scenariuszu 30-procentowego spadku wydobycia (do 350 mln ton) i ceny ropy Ural na poziomie 80 USD za baryłkę, dochody budżetu mogą być w 2023 roku o 50 mld USD niższe niż przewiduje ustawa budżetowa. Jeśli ceny ropy Ural wzrosną do 110 dolarów za baryłkę, straty wyniosą 30 miliardów dolarów.

Sytuacja budżetowa Rosji w roku 2023 stanie się krytyczna

Na Unię Europejską przypada 50% eksportu rosyjskiej ropy, a udział ten na początku bieżącego roku wzrósł nawet do 55%. Ale w marcu i kwietniu dostawy ropy z Rosji do krajów UE spadły o 20%.

Rosja  może znaleźć nowe kierunki dla swojego eksportu ropy, ale po wprowadzeniu embarga na ropę zadanie to stanie się trudniejsze. Dlatego sytuacja handlowa i budżetowa Rosji może ulec pogorszeniu w perspektywie średnioterminowej.

Eksperci BCS uważają, że uzależnienie Rosji od dochodów z ropy spowoduje, że sytuacja budżetowa w roku 2023 stanie się krytyczna. 40% dochodów budżetu Rosji pochodzi z eksportu ropy, a 12% z eksportu gazu.

Skutki sankcji dla Europy

2 czerwca Unia Europejska zatwierdziła szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Obejmuje częściowe embargo na ropę i odłączenie Sberbanku od systemu SWIFT. 30 maja kraje UE zgodziły się ograniczyć do końca 2022 roku  import ropy z  Rosji, ale embargo na razie nie będzie dotyczyć dostaw surowców rurociągami.

Embargo uderza też w gospodarki krajów UE, które płacą za importowane surowce energetyczne znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Ropa naftowa Brent podrożała od początku roku z 80 do 120 USD za baryłkę, kontrakty terminowe na węgiel w Rotterdamie zdrożały ze 125 USD za tonę na początku roku do ponad 326 USD obecnie.

Dobrą wiadomością jest to, że zaczął tanieć gaz, którego cena w kontraktach terminowych na lipiec 2022 spadła na TTF Dutch do 79 euro za 1MWh, czyli do poziomu sprzed rozpoczęcia rosyjskiej agresji.  

Źródło: aleBank.pl