Rośnie rynek leasingu w Europie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Europejski rynek leasingu na koniec 2015 roku osiągnął wartość 314,9 mld euro, przy 9,4 proc. wzroście (r/r). Polska branża leasingowa z 16,3 proc. dynamiką znajduje się w gronie sześciu największych rynków w Europie.

Leaseurope, federacja reprezentująca europejski rynek leasingu podała, że dynamika europejskiej branży leasingowej na koniec 2015 r. wyniosła 9,4% (r/r), przy łącznej wartości sfinansowanych inwestycji na poziomie 314,9 mld euro. – W ubiegłym roku większość europejskich rynków odnotowała wysoką, dwucyfrową dynamikę dla leasingu pojazdów osobowych.

Wartość nowych umów leasingowych samochodów osobowych w 2015r. wzrosła o 15,9%, w porównaniu do 2014 roku, przy nieco wolniejszym, ale nadal silnym wzroście finansowania samochodów dostawczych na poziomie 11,3% – wynika z raportu. Dobre wyniki odnotowano także w obszarze finansowania sprzętu IT (średnio ok. 10%) i niewielki, 0,5% wzrost dla finansowania maszyn i urządzeń przemysłowych.

Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu i członek zarządu Leaseurope ocenia, że Polska jest jednym z sześciu najważniejszych rynków leasingu w Europie (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Polska). – Udział polskiej branży leasingowej w europejskim rynku leasingu wynosi obecnie 3,8% i systematycznie wzrasta wskazując na wysoką popularność leasingu wśród polskich firm, głównie z sektora MŚP. Ponad 500 tys. polskich firm, w tym mikro, małych i średnich, w ten właśnie sposób finansuje swoje inwestycje. To bardzo dobra wiadomość dla sektora leasingowego, który od 25 lat finansuje i wspiera firmy działające na polskim rynku.

Woźniak dodał, że 57% polskich przedsiębiorców uczestniczących w badaniu Komisji Europejskiej wskazało leasing i zakup ratalny jako źródła finansowania działalności, a z badań Oxford Economics wynika, że 18,9% wartości wszystkich inwestycji MŚP w Europie finansowanych jest właśnie przy wykorzystaniu leasingu. W Polsce wskaźnik ten jest jeszcze wyższy i wynosi ok. 30%.

sad