Rośnie bezrobocie w USA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Już za niecały tydzień - 17 października - Stany Zjednoczone przekroczą aktualny limit zadłużenia. Jeśli do tego czasu Kongres nie dojdzie do porozumienia w kwestii jego podwyższenia, Biały Dom będzie zmuszony ogłosić bankructwo.

Z poważnych konsekwencji tego wydarzenia,  doskonale zdają sobie sprawę inwestorzy, którzy od kilku dni z uwagą nasłuchują kolejnych wiadomości napływających zza Oceanu. Izba Reprezentantów przedstawiła wczoraj projekt czasowego podwyższenia limitu zadłużenia, dzięki któremu Kongres uzyskałby dodatkowy czas na negocjacje.

Propozycja Republikanów została jednak odrzucona przez prezydenta. Osłabieniu wartości dolara dodatkowo sprzyjały słabsze od prognozowanych dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w ostatnim tygodniu znacząco wzrosła liczba osób ubiegających się o zasiłki (374 K). Wysokie bezrobocie pozostaje również poważnym problemem na Starym Kontynencie. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Czerwony Krzyż, aktualna sytuacja ekonomiczna w Europie jest najgorsza od 60 lat. „Podczas gdy inne kontynenty z powodzeniem zmniejszają obszary ubóstwa, rośnie ono w Europie” – czytamy w dokumencie.

Koniec tygodnia nie przyniesie ekonomistom zbyt wielu nowych informacji. W ciągu dnia poznamy dynamikę niemieckiego wskaźnika cen konsumpcyjnych, natomiast popołudniu opublikowany zostanie indeks Uniwersytetu Michigan (prognoza 76 pkt). Na rynkowe nastroje w dalszym ciągu największy wpływ będą jednak miały rozmowy prowadzone pomiędzy Republikanami i Demokratami.

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank