Rok 2013 – Europejskim Rokiem Obywateli

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dlonie.01.1501 listopada 1993 roku, na mocy Traktatu z Maastricht zostały ustanowione prawa Obywatelstwa UE. W roku 2013 będziemy obchodzić ich dwudziestolecie, dlatego też Komisja Europejska zaproponowała, aby rok 2013 uczynić Europejskim Rokiem Obywateli.

UE nieustannie dąży do zniesienia barier utrudniających swobodny przepływ towarów, usług i osób. Przez dwadzieścia lat kształtowania się obywatelstwa UE bardzo dużo uległo zmianie, szczególnie w temacie podróżowania, które dziś jest o wiele łatwiejsze i tańsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz więcej obywateli UE z tego korzysta i decyduje się na zamieszkanie w innym państwie członkowskim. W 2009 r. około 11,9 mln osób mieszkało w państwie członkowskim innym niż ich własne; w 2010 r. liczba ta wzrosła do 12,3 mln.

Specyfika obywatelstwa UE polega na tym, że nie zastępuje ono obywatelstwa krajowego, lecz jest jego uzupełnieniem, które wiąże się z możliwością korzystania z szerokiego wachlarzu praw obowiązujących we wszystkich państwach członkowskich UE. Są to prawa konsumenckie, jak prawo dostępu do towarów i usług oraz prawa obywatelskie, jak dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej, uznanie kwalifikacji zawodowych, prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Mimo szeroko dostępnych udogodnień nadal mało obywateli je wykorzystuje. Powodem jest najczęściej niedoinformowanie. Prawie połowa obywateli UE (48%) uważa, że jest „niezbyt dobrze poinformowana” o przysługujących im prawach.

Rok Obywateli będzie miał ściśle określone cele:

  • zwiększenie świadomości obywateli o przysługującym im prawie do swobodnego pobytu na terytorium UE,
  • podnoszenie świadomości obywateli w temacie korzystania z przysługujących im praw i prowadzonej polityki, wraz z mobilizowaniem ich do aktywnego kształtowania unijnej polityki,
  • stymulowanie debaty na temat skutków i potencjału prawa do swobodnego przemieszczania się, w szczególności w odniesieniu do wzmocnienia spójności i wzajemnego zrozumienia.

Budżet przeznaczony na działania podczas Europejskiego Roku Obywateli wynosi 1 mln EUR.

Źrodło: http://ec.europa.eu