Roboty nie zastąpią księgowych
Żaden program komputerowy czy sztuczna inteligencja nie są w stanie zastąpić księgowych. Polacy rozliczają indywidualny podatek dochodowy od 26 lat i od początku dzielili się na tych, którzy robią to sami i tych, którzy korzystają z pomocy lepiej zorientowanych. Często byli to księgowi. Kolejne zmiany przepisów i postęp technologiczny niczego w tym względzie nie zmieniły. Nadal wspólne rozliczenia z małżonkiem lub korzystanie z ulg sprawia wielu osobom tyle trudności, że wolą wydać 30-40 zł i powierzyć te zadania księgowemu.
Czytaj także: Firmy z branży finansowej nie mają umiejętności, aby wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji?
Księgowy już dawno przestał być tylko buchalterem
Jeszcze wyraźniej to zjawisko widać w rozliczeniach działalności gospodarczej, w której księgowy już dawno przestał być tylko buchalterem, a stał się doradcą. Dziś programy komputerowe mogą pomagać w tworzeniu i przetwarzaniu e-dokumentów, plików JPK, wystawianiu faktur, wprowadzaniu kosztów czy wyliczaniu podatków i składek ZUS. Tak zwane OCR-y pozwalają na automatyczne zapisywanie danych z zeskanowanych dokumentów w odpowiednich rubrykach. Księgowy weryfikuje tylko poprawność zapisów. Zaoszczędziło to około 30% czasu pracy księgowych Tax Care. Jednak żaden program nie jest ekspertem w sprawach podatkowych i nie podejmie sam decyzji np. o formie rozliczania kosztów pojazdu, stawce ZUS dla nowego przedsiębiorcy lub o zakwalifikowaniu do odliczenia kosztów prowadzonej działalności.
Nowoczesne technologie optymalizują pracę księgowych
Nowoczesne technologie optymalizują pracę księgowych, ułatwiają relacje z klientami i instytucjami państwowymi, ale nie zmniejszają zawiłości przepisów podatkowych. Przeciwnie, przepisy te są w Polsce coraz bardziej skomplikowane, co widać w tym roku m.in. w rozliczaniu kosztów leasingu, eksploatacji pojazdów i ulgowych stawkach ZUS dla początkujących przedsiębiorców. Gdyby nagle rola księgowych została sprowadzona do kogoś, kto przygotowuje i wysyła e-deklaracje, to powinni oni zacząć szukać innego zawodu. Dopóki jednak dzięki księgowym ludzie unikają błędów w spełnianiu wymagań instytucji państwowych
i oszczędzają pieniądze, korzystając z możliwości, jakie dają obowiązujące przepisy, dopóty ten zawód ma przed sobą równie obiecującą przyszłość jak sztuczna inteligencja.