Rezerwy Millennium na kredyty frankowe w II kw. wyniosą 467,4 mln zł; bank wykaże stratę

Rezerwy Millennium na kredyty frankowe w II kw. wyniosą 467,4 mln zł; bank wykaże stratę
Fot. stock.adobe.com/OlekAdobe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Millennium w wynikach za II kwartał 2022 roku utworzy rezerwy na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi w wysokości 467,4 mln zł. W wyniku zaksięgowania kosztów związanych z przystąpieniem do systemu ochrony w okresie tym bank zaraportuje ujemny wynik netto.

„Na podstawie wstępnych szacunków banku, pomimo takiego poziomu rezerw, dzięki dobrym wynikom operacyjnym, bank zaraportowałby pozytywny wynik finansowy za II kwartał 2022 rok. Jednakże w wyniku zaksięgowania kosztów związanych z przystąpieniem do systemu ochrony (…)” – napisano w komunikacie.

Bank zaraportuje ujemny wynik netto za II kwartał 2022 roku.

System ochrony banków

W czerwcu Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków. Bank Millennium szacował wcześniej, że wpłaci do funduszu pomocowego 251,7 mln zł, co obciąży jego wyniki w 2022 r.

Czytaj także: KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków komercyjnych >>>

Bank podał w piątek, że dodatkowe rezerwy w wysokości 48 mln zł zostaną także utworzone na ryzyko prawne portfela kredytów hipotecznych udzielonych przez były Euro Bank, jednakże nie będą one miały wpływu na wynik finansowy.

„Rezerwy odzwierciedlają utrzymujące się negatywne trendy w zakresie orzecznictwa sądowego, napływ nowych spraw sądowych oraz wynikające z tego zmiany w metodologii oceny ryzyka prawnego przez bank” – napisano w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES