Rewolucja w dziedzinie zarządzania odpadami
Firma doradcza Deloitte, koncern energetyczny Fortum oraz firma badawcza 4P Research Mix opracowały raport dotyczący zagadnienia nowoczesnego zarządzania odpadami. Samorządy staną przed następującymi zagadnieniami: wprowadzenie podatku śmieciowego od właścicieli nieruchomości, wybór w wyniku postępowania przetargowego dostawców usług odbioru i transportu odpadów oraz zapewnienia możliwości utylizacji i przekształcania odpadów.
Polska jest krajem, w którym zarządzanie odpadami pozostawia bardzo wiele do życzenia. Jesteśmy na 6 miejscu (wśród krajów UE) w rankingu największych wytwórcow odpadów. Większość z nich, bo aż 78% (w roku 2009) przetransportowano na wysypiska śmieci. Tylko 14% zostało poddane recyklingowi, 7% kompostowaniu i innym procesom i tylko 1% spalaniu w celu uzyskania energii.
Do 2013 roku Polska musi ograniczyć liczbę odpadów składowanych na wysypiskach śmieci do 50%, a do 2020 roku do 35%. Do 2020 roku ma też wzrosnąć do 50% poziom recyklingu, który pozwala powtórnie wykorzystać papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne.
Według Jarowsława Dąbrowskiego, Dyrektora w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte „kluczowe będzie ustalenie budżetu gminy i wysokości opłat za zagospodarowywanie odpadów. Od chwili wejścia w życie Ustawy, poszczególne województwa będą miały tylko 6 miesięcy na uchwalenie zaktualizowanego planu gospodarki odpadami. Kolejne 6 miesięcy to okres przeznaczony na przyjęcie stosownych uchwał, m.in. dotyczących poboru opłat oraz określenie wymagań przetargowych wobec dostawców usług odbioru i transportu odpadów i wypracowanie procedur kontroli realizacji zawartych kontraktów. To niewiele czasu, zwłaszcza dla największych miast, biorąc pod uwagę listę przejmowanych przez samorządy obowiązków oraz wyzwań związanych z osiągnięciem celów gospodarki odpadami, do których zobowiązała się Polska.”
Aż ¾ mieszkańców dużych miast nie ma nic przeciwko wybudowaniu w ich najbliższej okolicy spalarni odpadów. Obecnie planuje się powstanie 9 spalarnii. Ich łączna moc przetwórcza ma wynieść 2 095 tys. mg rocznie, a planowany koszt, na który złożą się w części fundusze UE wyniesie 7 647 mln zł.
Źrodło: www.deloitte.com