Rentowności polskich obligacji osiągnęły niskie, zbliżone do tych z końca roku poziomy
Wtorek przyniósł uspokojenie sytuacji na Ukrainie i w konsekwencji wzrosty dochodowości obligacji na bazowych rynkach długu, większego znaczenia dla wycen nie miały publikacji danych PPI dla strefy euro oraz danych ISM New York. W konsekwencji rentowności papierów niemieckich wzrosły w ciągu dnia o 4 pb. w segmencie 10Y, zaś amerykańskich 10Y o 6 pb. Ruchom tym towarzyszyły spadki stawek 5Y USD CDS o 3-10 pb. oraz zwężenie się marż ASW papierów południa Europy.
Poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie i wzrost szans na uniknięcie konfliktu zbrojnego przy okazji rozwiązania konfliktu ukraińskiego przełożyły się na spadki rentowności krajowych papierów dłużnych. Krzywa dochodowości przesunęła się w ciągu dnia w dół o 5 pb. w segmencie 5-10Y i o 2 pb. w segmPKB,encie 2Y. Podobnej skali ruch miał miejsce w przypadku kontraktów IRS. Doprowadziło to do osiągnięcia przez krzywą dochodowości krajowego długu poziomów zbliżonych do rekordów z końca zeszłego roku.
W środę czeka nas konferencja po spotkaniu RPP, publikacje danych PMI-usługi w strefie euro, danych o PKB w strefie euro, informacji o przyroście zatrudnienia ADP oraz indeksie ISM w usługach za oceanem. Z punktu widzenia rynku obligacji kluczowe będą dane ADP, ISM-usługi oraz info o PMI w sektorze usługowym strefy euro. Dane z USA mają szansę zaskoczyć pozytywnie, zaś dane z Europy (PKB i PMI), prawdopodobnie okażą się zgodne z konsensusem. Realizacja takiego scenariusza może negatywnie wpłynąć na krajowe papiery skarbowe. Jednak skala potencjalnej przeceny powinna być niewielka ze względu na przekonanie inwestorów o rosnącym ryzyku negatywnego wpływu konfliktu na Ukrainie na perspektywy krajowej gospodarki, oraz ze względu na spodziewaną stabilizację na bazowych rynkach długu.
Dzisiejsza publikacja danych PMI i ISM dla sektora usługowego (odpowiednio w Niemczech i USA) powinna pokazać kontynuację poprawy sytuacji w Niemczech i kontynuacje spadku wskaźnika dla Stanów Zjednoczonych. Historycznie utrzymywanie się takiego trendu sprzyjało zwężaniu się spreadu między 10Y obligacjami amerykańskimi a niemieckimi. Zważywszy jednak niepewną sytuację polityczną w Europie, moment zbliżenia się dochodowości papierów niemieckich i amerykańskimi może oddalić się w czasie. Inwestorzy skoncentrowani na rynku europejskim będą jeszcze przez jakiś czas preferować zakupy bezpiecznych papierów niemieckich, pomimo ich niskiej niższej niż oczekiwana długookresowej stopy inflacji rentowności.
Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski