Rekordowy kredyt EBI na sieci Taurona: 2,8 mld zł
Jak podał Tauron w komunikacie prasowym, środki pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje związane z przyłączaniem nowych klientów (w tym mikroinstalacji), rozwój infrastruktury smart meeteringu (inteligentne systemy pomiarowe) czy też modernizację i rozbudowę stacji transformatorowych w celu poprawy jakości dostaw energii. Zakończenie zadań inwestycyjnych planowane jest do końca 2026 roku.
Czytaj także: BOŚ pożyczy od EBI do ok. 350 mln zł; pieniądze trafią do MŚP i podmiotów sektora publicznego na projekty służące ochronie klimatu >>>
„Inwestycje w sieć dystrybucyjną stanowią podstawowy warunek bezpiecznej transformacji polskiej energetyki, są niezbędne do kontynuowania procesu dekarbonizacji oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Ponadto sieć dystrybucyjna stanowi podstawową płaszczyznę integracji wytwórców OZE, prosumentów oraz odbiorców, bowiem większość nowych mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii przyłączana jest na poziomie dystrybucyjnym” – podała spółka.
Jedna z największych pożyczek EBI, jakie udzielono polskiej firmie
Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie, poinformowała, że to największa pożyczka EBI dla spółki Tauron Polska Energia i jedna z największych pożyczek EBI, jakie udzielono polskiej firmie.
„Nowa umowa kredytu zawarta z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym wzmocni stabilność finansową Grupy Tauron oraz pozwoli realizować priorytetowe inwestycje w obszarze dystrybucji. Jest ona również wyraźnym sygnałem dla inwestorów, że Tauron aktywnie realizuje swoje założenia strategiczne, jak również potwierdza możliwość długoterminowej współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi w realizacji strategii opierającej się o silną dystrybucję i Zielony Zwrot” – powiedział Krzysztof Surma, wiceprezes Tauronu ds. finansów.
Dystrybucja jest jednym z priorytetów inwestycyjnych grupy
Wiceprezes dodał, że dystrybucja jest jednym z priorytetów inwestycyjnych grupy.
„W ten segment inwestujemy około 2 miliardów złotych rocznie. Już jesteśmy liderem w zakresie udziału sieci kablowych (40 proc.) na średnim napięciu. Dzięki finansowaniu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego Tauron umacnia swoją pozycję lidera w obszarze dystrybucji energii, a nawet wzmacnia tempo rozwoju sieci” – powiedział Krzysztof Surma.
Zgodnie z umową, Tauron będzie mógł wykorzystać pozyskane środki w ciągu trzech lat od daty podpisania umowy, zaś maksymalny okres spłaty zobowiązań to osiemnaście lat.
Do 2025 roku grupa Tauron planuje dysponować 1.400 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.