Rekonstrukcja rządu: premier Morawiecki przedstawił nazwiska nowych ministrów

Rekonstrukcja rządu: premier Morawiecki przedstawił nazwiska nowych ministrów
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę zmiany w rządzie. Wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii ma zostać Jarosław Gowin. Jarosław Kaczyński ma objąć funkcję wicepremiera.
.@PremierRP @MorawieckiM przedstawił nazwiska ministrów w zrekonstruowanym rządzie #rząd #Morawiecki #Kaczyński #RekonstrukcjaRządu

Premier poinformował też, nowym szefem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – w miejsce Jana Krzysztofa Ardanowskiego – zostanie Grzegorz Puda.

Przemysław Czarnek ma zostać nowym ministrem edukacji i nauki. 

Premier podał, że ministrem ma zostać też Michał Cieślak.

Zmniejszenie liczby ministerstw z 20 do 14 i zmiana zakresu kompetencji

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Przed rekonstrukcją rządu Morawiecki kierował pracami 20 resortów. Według listy przekazanej przez KPRM, w wyniku rekonstrukcji powstanie ich 14.

Niektóre z funkcjonujących resortów zostaną poszerzone o dodatkowe działy.

Resort rozwoju (kierowany dotychczas przez Jadwigę Emilewicz) przekształcony zostaje w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii – jego szefem będzie Jarosław Gowin. Ministerstwo środowiska (kierowane przez Michała Wosia) i ministerstwo klimatu (kierowane przez Michała Kurtykę) zostają połączone w ministerstwo klimatu i środowiska, którym pokieruje Michał Kurtyka.

Z kolei Piotr Gliński będzie szefował nowemu resortowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Swoją funkcję utrzymał Tadeusz Kościński, który zostanie szefem nowego ministerstwa finansów i funduszy. Natomiast nowym ministerstwem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek (dotychczas resortem nauki i szkolnictwa wyższego kierował Wojciech Murdzek, a resortem edukacji narodowej – Dariusz Piontkowski).

Zlikwidowane zatem zostaną: ministerstwo cyfryzacji (kierowany wcześniej przez Marka Zagórskiego), ministerstwo sportu (kierowany przez Danutę Dmowską-Andrzejuk), ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (kierowane przez Marka Gróbarczyka), funduszy i polityki regionalnej (kierowane przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak) oraz resort środowiska (połączony z resortem klimatu), ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego.

W niezmienionej formule będą funkcjonować: ministerstwo obrony narodowej, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, ministerstwo spraw zagranicznych kierowane nadal przez Zbigniewa Raua, ministerstwo aktywów państwowych, kierowany wciąż przez wicepremiera Jacka Sasina, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, kierowane przez nowego ministra Grzegorza Pudę, który zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministerstwo infrastruktury, kierowane ponownie przez Andrzeja Adamczyka, ministerstwo sprawiedliwości, kierowane ponownie przez Zbigniewa Ziobrę, ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, a także ministerstwo zdrowia – kierowane nadal przez Adama Niedzielskiego.

Ponadto dotychczasowe ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej będzie funkcjonować jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej, którym nadal kierować będzie Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze ministra-członka Rady Ministrów pozostaną: Michał Dworczyk (jako szef KPRM) i Łukasz Schreiber. Konrad Szymański będzie w KPRM pełnił funkcję ministra ds. UE. Do KPRM wejdzie również dwóch nowych ministrów: Michał Cieślak (z ramienia Porozumienia) oraz przedstawiciel Solidarnej Polski, którego nazwisko zostanie podane w innym terminie.

Rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu – informował wcześniej, przed konferencją premiera, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski po środowym spotkaniu Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie zmian w składzie Rady Ministrów.

„Zakończyło się spotkanie Prezydenta RP @AndrzejDuda z Premierem RP @MorawieckiM ws. rekonstrukcji Rządu. Omówiono szczegółowo propozycje zmian w składzie Rady Ministrów. Prezydent podjął decyzję, że rekonstrukcja nastąpi w przyszłym tygodniu” – napisał Spychalski na Twitterze.

W sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy – prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski – podpisali nową umowę koalicyjną. Według nieoficjalnych informacji PAP w toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy uzgodniono, że liczba ministerstw ma zostać zmniejszona z obecnych 20 do 14, a część resortów ma być połączona. Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.

Źródło: PAP BIZNES