Redaktor Naczelny Miesięcznika Bank: Realne zagrożenia z wirtualnego świata

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2014.11.foto.006.300x400Przedstawiamy Państwu specjalny numer naszego miesięcznika, którego osią przewodnią jest bankowe IT.

Stanisław Brzeg-Wieluński
Redaktor Naczelny

Doroczna impreza IT@BANK jest lubianym przez środowisko bankowe spotkaniem profesjonalistów z banków, firm informatycznych oraz środowisk naukowych.

Ale ten rok bankowi eksperci od bezpieczeństwa w instytucjach finansowych zapamiętają na długo. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że od marca br. polskie systemy bankowe mają do czynienia ze stałym, zmasowanym atakiem hakerów.

Co gorsza widać, że cyberprzestępcy po atakach na internetową stronę KNF, Sejmu etc. postanowili sprawdzić słabe strony polskich banków. Co gorsza te ataki pojawiają się w momencie rewolucyjnego przejścia banków od systemu realnych oddziałów do wirtualnej bankowości mobilnej.

Ten nowy trend wymusza od banków, a zwłaszcza od wciąż słabo wyedukowanego klienta zwiększonej uwagi na bezpieczeństwo transakcji dokonywanych smartfonem lub via internet. Dziś nawet symbol „żółtej kłódki” nie jest gwarancją, że pieniądze trafią na właściwe, a nie podstawione przez hackerów konto.

To właśnie z tego powodu tak wiele piszemy w bieżącym numerze o bezpieczeństwie banków. I właśnie tematyce cyberbezpieczeństwia, wielokanałowości dostępu do usług bankowych, tworzenia nowego typu relacji z klientem poświęcona została konferencja IT@BANK A.D.2014.