Redaktor Naczelny MF BANK: styczeń 2012: Smok na zielonej wyspie?

Redaktor Naczelny MF BANK: styczeń 2012: Smok na zielonej  wyspie?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wielusnki.stanislaw.01.b.150xPodczas czerwcowej imprezy "50 największych banków w Polsce 2011" organizowanej przez naszą redakcję, gdy zaproszeni do panelu dyskusyjnego znani eksperci dyskutowali o przyszłości sektora bankowego, pojawił się wątek obecności banków z Państwa Środka nad Wisłą.

Stanisław Brzeg-Wieluński
Redaktor Naczelny

Grudniowa wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego dopisała dalszy ciąg tamtych rozważań (m.in. wiceprezesa PKO BP Jarosława Myjaka, Stefana Kawalca – byłego wiceministra finansów, a dziś prezesa firmy „Capital Strategy” oraz Jarosława Dąbrowskiego, szefa „Dąbrowski Finance”).

Zwłaszcza ten ostatni ma duże powody do zadowolenia, bo znając dobrze chińskie realia, był jednym z organizatorów wizyty głowy państwa oraz grupy rektorów i biznesmenów w Chinach. Deklaracja otwarcia w naszym kraju filii potężnego banku Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) może spowodować wiele zmian w polskim sektorze. Na przykład dotyczących wykupu polskich obligacji, przejęć wystawianych na sprzedaż polskich oddziałów zagranicznych banków. Może też pomóc dokończyć inwestycje, np. w nasze autostrady, ale – co najważniejsze – jest sygnałem, że na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska wciąż jest dobrym miejscem do robienia biznesów.