RBA niezadowolony z mocnej waluty

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Obecne notowania australijskiej waluty są zbyt wysokie, a obniżenie jej wartości będzie niezbędne do wsparcia gospodarki - poinformowali przedstawiciele banku centralnego po zakończeniu wczorajszego posiedzenia RBA.

Jak wynika z danych opublikowanych przez australijski urząd statystyczny, tamtejsze PKB wyniosło w III kwartale 0.6% k/k, co było słabszym wynikiem od prognozowanego. Eksperci przewidują, że tempo wzrostu gospodarczego na Antypodach wyhamuje w tym roku do 2.5% r/r.

Tymczasem dobre informacje napłynęły z Wielkiej Brytanii, gdzie indeks PMI obrazujący sytuację w tamtejszym sektorze budowlanym wzrósł w ostatnim miesiącu z 59.4 pkt do 62.6 pkt, co z kolei jest najlepszym wynikiem od ostatnich 6 lat. Ekonomiści podkreślają, że poprawa sytuacji na rynku nieruchomości miała znaczący wpływ na stan brytyjskiej gospodarki, a ożywienie w tym sektorze istotnie przyczyniło się do wyjścia tego kraju z recesji. Zdaniem Mark’a Carney’a zachowanie tej tendencji może jednak doprowadzić do wystąpienia bańki spekulacyjnej, będącej zagrożeniem dla stabilności sektora finansowego.

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną informacje związane z posiedzeniem RPP, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie stóp procentowych. W Europie zostaną opublikowane dane o dynamice sprzedaży detalicznej (prognoza 0.1% m/m) oraz PKB (prognoza 0.1% k/k). Poznamy również indeksy usługowych PMI oraz ISM dla największych gospodarek. Zza Oceanu napłyną także wiadomości o wynikach raportu ADP obrazującego sytuację na amerykańskim rynku pracy (prognoza 173K).

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska