Raport Specjalny – Płatności Bezgotówkowe – System DZ: Rekordowa liczba zastrzeżonych dokumentów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W III kw. 2018 r. o ponad 10% pobiliśmy dotychczasowy rekord liczby utraconych dokumentów zgłoszonych do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w tym okresie baza wzrosła o ponad 43 tys. To najlepszy wynik od ponad 10 lat, kiedy to rozpoczęto publikację raportu infoDOK. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby zablokowanych prób wyłudzeń kredytu na cudze nazwisko – przestępcy 1,5 tys. razy chcieli oszukać banki i ukraść w sumie przeszło 120 mln zł.

W III kw. 2018 r. baza Systemu DZ wzrosła o 43 276 danych i zawierała łącznie ponad 1 mln 688 tys. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.

– Bardzo nas cieszy to, że coraz bardziej naturalną rzeczą staje się to, że po utracie dokumentów są one zastrzegane w banku. Jest to dla Polaków niemal równie oczywiste, jak zastrzeganie utraconej karty bankowej. Warto w tym miejscu dodać, że klienci większości banków mogą obie czynności wykonać pod jednym numerem telefonu +48 828 828 828 – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

image

– Codziennie do międzybankowej bazy Systemu DOKUMENTY ­ZASTRZEŻONE trafiało aż 470 dokumentów. Ich właściciele mogą być spokojni, że ich dane nie zostaną wykorzystane do zaciągnięcia kredytu czy kupna telefonu komórkowego na ich nazwisko. Jeżeli ktokolwiek z państwa dopiero dziś po raz pierwszy usłyszał o tym systemie powinien jak najszybciej zastrzec dokumenty – niezależnie od tego, kiedy zostały zgubione czy skradzione. Dowody osobiste, prawa jazdy czy paszporty bywają wykorzystywane przez przestępców także wiele lat po ich przejęciu przez złodziei – dodał Grzegorz Kondek, koordynator kampanii.

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych.

image

Oto krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

image

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza o milionach skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Najnowsze wydanie cyklicznego raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

W Systemie uczestniczą wszystkie polskie banki oraz wiele innych firm i instytucji. Pokazane powyżej logotypy banków przedstawiają wybranych uczestników systemu, którzy przystąpili do dodatkowej, społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTYZASTRZEŻONE. Ich szczególne potraktowanie w niniejszym materiale jest wyrazem podziękowania ze strony Związku Banków Polskich za wkład w promocję idei zabezpieczenia nas wszystkich przed przestępstwami z wykorzystaniem kradzionych dokumentów.