Raport specjalny | Obsługa Gotówki – Feerica SA | Inteligentne rozwiązania, chroniące bankomaty przed napadami, kluczem do sukcesu
Marcel Bosland
Dyrektor ds. rozwoju biznesowego Feerica SA
Licytacja na zaawansowane zabezpieczenia, udaremniające nowe sposoby przeprowadzania ataków, nie uchodzi uwadze rabusiów, którzy stosują się do starej złodziejskiej zasady, iż „nie ma takiego zamka na świecie, którego nie dałoby się otworzyć”. Dlatego przygotowanie środków prewencyjnych oraz ich zastosowanie w praktyce jest kosztowne, na domiar złego ograniczają się one z reguły do jednego sposobu działania włamywaczy.
Przestępcy dokonujący napadów na bankomaty nieustannie szukają alternatywnych metod ominięcia zabezpieczeń wdrożonych przez operatorów, poszczególne rozwiązania będą zatem chronić gotówkę jedynie przez bardzo krótki czas, gdyż za chwilę pojawi się nowy pomysł, jak je obejść. Włamywaczom sprzyja wysoki poziom kompetencji, niemałe środki finansowe, jakie mają do dyspozycji, a ponadto są oni z reguły zorganizowani w międzynarodowe siatki, dla których nie istnieje pojęcie granic państwowych. Dotyczy to zwłaszcza Europy. Poszczególne zabezpieczenia, jak zastosowanie sejfów bankomatowych wyższej klasy, dodatkowe czujniki, zabezpieczenia mechaniczne dyspensera, generatory dymu, syreny alarmowe, kamery monitoringu, montaż kaset barwiących banknoty, limity wypłat gotówki itp., służą jako dodatkowa ochrona przed atakami, jednak każdy z nich stanowi odpowiedź na jeden, konkretny schemat działania przestępców. Na dłuższą metę okazują się one niewystarczające, gdyż zdobycz nadal pozostaje w zasięgu możliwości włamywacza.
Złodzieje będą próbowali zrabować gotówkę z bankomatów póki taka kradzież będzie opłacalna. Zatem jedynym skutecznym sposobem ochrony przed napadami na te urządzenia jest doprowadzenie do sytuacji, w której włamanie się przestępcom nie opłaci. To zaś osiągnąć można jedynie poprzez natychmiastowe niszczenie gotówki. Coraz więcej operatorów bankomatów na świecie jest tego świadomych, w związku z czym zaczynają podejmować odpowiednie decyzje odnośnie ochrony urządzeń. A przecież chodzi nie tylko o zabezpieczenie samych automatów, lecz przede wszystkim personelu, a także o zapobieżenie ogromnym szkodom, powodowanym przez ataki. Również tym w obszarze wizerunkowym, ponieważ klienci chcą pewności, że korzystanie z bankomatów jest bezpieczne, a przecież każdy przypadek rabunku osłabia to poczucie.
Operatorzy, instytucje wymiaru sprawiedliwości, banki centralne, komórki rządowe i firmy konwojujące podejmują współpracę, by razem uczyć się na doświadczeniach z innych krajów. Celem jest całkowite wyeliminowanie tego typu przestępstw. Niezależnie od regulacji czy celów biznesowych, narzucanych przez poszczególne strony: ustawodawców, organy ścigania, banki centralne czy związki banków, jedynym sposobem, by zniechęcić sprawców do ataków na bankomaty jest inwestycja w skuteczny system IBNS (Inteligentny System Neutralizacji Banknotów, ang. Intelligent Banknote Neutralisation System).
Wybór odpowiedniego rozwiązania oznacza istotne zwiększenie poziomu ochrony gotówki. Dzięki niemu firmy konwojujące mogą lepiej się zabezpieczyć, zmniejszyć ryzyko operacyjne i przejąć odpowiedzialność w całym procesie transportu gotówki na odcinku pomiędzy bankomatem a centrum cash processingowym. Rzecz jasna, regulacje dotyczące transportu gotówki mogą się różnić w zależności od kraju czy firmy konwojującej, stąd potrzeba elastycznego rozwiązania IBNS, które można dostosować do rozmaitych sposobów działań i przestrzeganych regulacji w zakresie bezpieczeństwa.
System neutralizacji powinien być sprawdzony i wykorzystywać sprawdzoną technologię, barwiącą banknoty równomiernie i nieodwracalnie, tak by cały wolumen gotówki w urządzeniu stał się dla złodziei całkowicie bezużyteczny i bezwartościowy. Takim efektywnym, pewnym i inteligentnym rozwiązaniem jest opracowana przez firmę Feerica technologia SmartStain.
SmartStain chroni bankomat przed różnego rodzaju atakami – poczynając od staranowania czy wyrwania urządzenia, także z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego, poprzez użycie gazu, aż po ataki z użyciem materiałów wybuchowych. To zabezpieczenie nie tylko przed wszystkimi znanymi rodzajami napadów, ponieważ konstrukcja tego rozwiązania umożliwia szybkie reagowanie na nowe metody działania przestępców, ilekroć zajdzie taka potrzeba.
W ciągu ostatnich 15 lat Feerica wielokrotnie podejmowała bliską współpracę w zakresie ochrony bankomatów z różnymi interesariuszami, na różnych rynkach. W tym czasie wypracowaliśmy niezwykle niezwodne i elastyczne rozwiązanie, jakim jest dla naszych klientów SmartStain. Technologia ta działa obecnie w ponad 25 tys. bankomatów w Europie, Ameryce Południowej, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Południowej Afryce, co przekłada się na łączną liczbę blisko 100 tys. kaset barwiących. W samej Europie system ten wykorzystuje się zarówno w krajach północnych i zachodnich, centralnych czy wschodnich, na Półwyspie Iberyjskim czy w innych krajach śródziemnomorskich, łącznie w ponad 12 tys. bankomatów.
Studia przypadków z różnych państw dowodzą skuteczności SmartStain. Jego wykorzystanie przyczynia się do znaczącego spadku liczby ataków, przeprowadzanych na bankomaty.
Nasza technologia przynosi imponujące rezultaty w obszarze neutralizacji banknotów, jej zastosowanie skutkuje też większą skutecznością operacji Cash-In-Transit (CIT) oraz optymalizacją kosztów.
Jedynie inteligentny, skuteczny i niezawodny system neutralizacji gotówki, taki jak SmartStain, może efektywne wyeliminować korzyści dla przestępców, wynikające z przeprowadzonego ataku, oraz zapobiec całkowicie tego rodzaju incydentom, dając realne zabezpieczenie zarówno przed atakami fizycznymi, jak i elektronicznymi!
Doskonale rozumiemy, że systemy barwiące banknoty tuszem często nie cieszą się dobrą reputacją. Dotyczy to przede wszystkim starszej technologii, wciąż wykorzystywanej w bankomatach, i nie dającej odpowiedniego poziomu ochrony, wymaganego w dzisiejszym świecie. Konsekwencją stosowania takich systemów jest niedopuszczalnie duża liczba niewystarczająco zabarwionych banknotów, które przestępcy są w stanie prowadzić do obrotu. Dodatkowym problemem jest wysoki koszt stosowania przestarzałych technologii.
O firmie – Feerica to portugalska firma technologiczna powołana do życia w 1982 r., specjalizująca się w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa dla banków, operatorów bankomatów oraz firm konwojujących. To światowej klasy, innowacyjne i elastyczne przedsiębiorstwo techniczne o jasno sprecyzowanej wizji i strategii nieustannego rozbudowywania i integracji rozwiązań zabezpieczających na rynku bankomatów i firm transportujących gotówkę na całym świecie.
Nieustannie staramy się rozwijać SmartStain. Wyznaczyliśmy sobie kilka celów: niewielki koszt zakupu zaawansowanej technologii dla klienta, możliwie jak najwyższy poziom niezawodności produktu, całkowite wyeliminowanie z obiegu „fałszywie dobrych” banknotów, a także gwarancja żywotności systemu wynosząca osiem lat lub dłużej, obejmująca cały okres eksploatacji bankomatu.
W ten sposób udało nam się opracować skuteczne i niezawodne rozwiązanie, wymagające znacznie mniejszych nakładów finansowych dla operatorów bankomatów w porównaniu do innych, dostępnych na rynku systemów IBNS.
SmartStain to w pełni autorska technologia firmy Feerica, oficjalnie wypuszczona na rynki zagraniczne w 2011 r. Na jej bazie powstało kilka zaawansowanych produktów służących ochronie gotówki, wykorzystywanych dziś na całym świecie przez operatorów bankomatów i firmy konwojujące.
Nasze produkty zaprojektowano i opracowano zgodnie z branżowymi oraz międzynarodowymi wymogami i normami. Posiadamy wszystkie stosowne certyfikaty. Współpracują z nami najwięksi producenci bankomatów na świecie, m.in. Diebold Nixdorf, NCR, OKI, Hyosung, GRG Banking, Hitachi czy Fujitsu.
Wdrożyliśmy i utrzymujemy system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2015, gwarantując tym samym odpowiednią jakość naszych projektów.