Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Obawy i nadzieje

Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Obawy i nadzieje
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z zarządem POFOG, który reprezentują Wojciech Wesoły oraz Krzysztof Kołodziejczyk, rozmawiał Jan Maciążek.

Jakie wyzwania stoją dziś przed konwojowaniem pieniędzy?

WW: Najważniejszym wyzwaniem operacyjnym, jakie stoi przed rynkiem dostawców usług CiT jest dostosowanie do zmieniającej się charakterystyki świadczonej usługi. Do niedawna była ona bardziej przewidywalna i tym samym łatwiejsza do zarządzania. Od dłuższego czasu obserwujemy na rynku trend zastępowania placówek stacjonarnych i oddziałów banku mobilnymi, samoobsługowymi urządzeniami kasjerskimi, takimi jak bankomaty czy zyskujące coraz większą popularność wpłatomaty i recyklery. Realizacja usługi staje się przez to mniej przewidywalna. Od dostawców usług CiT oczekuje się krótszego czasu reakcji na ewentualne zdarzenia awaryjne. Ciągła optymalizacja procesów po stronie zleceniodawców, głównie nakierowana na ograniczenie liczby transportów, oznacza konieczność utrzymywania w gotowości znaczących zasobów operacyjnych w celu dotrzymania oczekiwanych przez klientów wysokich standardów dostępności obsługiwanych przez branżę urządzeń.

KK: Nie bez znaczenia jest również presja zleceniodawców, dotycząca ciągłej optymalizacji procesów operacyjnych. Poszukują oni alternatywnych metod obniżenia kosztów związanych z transportowaniem i przeliczaniem wartości. Odnotowujemy widoczny trend zmniejszania ilości zlecanych usług. Zjawisko to wiąże się również z coraz powszechniejszym wykorzystywaniem urządzeń do recyclingu wartości pieniężnych.

Dotyczy to, jak rozumiem, głównie banków?

KK: W sektorze retail również obserwujemy wzrastające zainteresowanie rynku samoobsługowymi urządzeniami kasjerskimi. Coraz większa ilość punktów usługowych interesuje się dostępnymi na rynku rozwiązaniami, które mają na celu zoptymalizowanie procesu obsługi gotówki w placówkach oraz zwiększenie jego bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku placówek bankowych, ten trend będzie miał również przełożenie na stronę operacyjną świadczonych przez dostawców CiT usług. Coraz powszechniejsze wykorzystanie samoobsługowych urządzeń kasjerskich ma również wpływ ma konieczność poniesienia dużych inwestycji w flotę samochodów, która musi zostać dostosowana do przewozu innego rodzaju przesyłek, tj. kaset do przewozu wartości pieniężnych.

Wojciech Wesoły

Wiceprezes zarządu Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki, na co dzień wiceprezes Impel Cash Solutions Sp. z o.o. (grupa kapitałowa IMPEL S.A.). Związany z branżą logistyki wartości pieniężnych od ponad 20 lat, współtwórca sukcesu firmy ICS Sp. z o.o., uczestnik procesów konsolidacyjnych rynku obsługi gotówki, współautor nowoczesnych rozwiązań z zakresu obsługi wartości pieniężnych oraz wdrożeń projektów związanych z automatyzacją procesów logistyki wartości pieniężnych.

Co jednak jest największą barierą?

WW: Kluczowym wyzwaniem, z którym boryka się rynek CiT, jest brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W niektórych regionach kraju przejawia się on praktycznie zerowym dostępem do nowych pracowników.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI