Raport Specjalny | Bankowość Lokalna – HUAWEI Polska | HUAWEI z bezpiecznymi rozwiązaniami do backupu i wirtualizacji dla bankowości spółdzielczej
Nasz rozmówca:
Entuzjasta nowych technologii oraz ekonomii. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z 16-letnim doświadczeniem w branży telekomunikacyjno-informatycznej. Menadżer w HUAWEI Polska od pięciu lat.
Sektor bankowy szybko się digitalizuje i ten trend dotyczy również banków spółdzielczych. W jakim zakresie działająca na całym świecie firma technologiczna, jaką jest Huawei, może w tym uczestniczyć?
– Bankowość spółdzielcza w Polsce jest sektorem, który cieszy się wyjątkowym uznaniem i zaufaniem społecznym lokalnych, małych ojczyzn. Pomimo różnych trudności dotykających całego sektora finansowego, zmian legislacyjnych na poziomie krajowym i unijnym, banki spółdzielcze funkcjonują i mają się dobrze. Niezmiernie cieszę się, że jako HUAWEI Polska możemy spełniać oczekiwania naszych klientów, adresując konkretne potrzeby banków spółdzielczych w Polsce, wspierając je zarówno w procesach digitalizacji, jak i ochrony danych przed cyberprzestępczością. Jednym z takich rozwiązań jest deduplikator do archiwizacji danych Huawei OceanProtect, czy też do wirtualizacji centrum danych (Datacenter Virtualization Solution – DCS).
Czym wyróżnia się deduplikator oferowany przez HUAWEI od innych dostępnych na rynku i dlaczego warto się tym rozwiązaniem zainteresować?
– To po pierwsze deduplikator zapewniający niezmienialność danych dzięki funkcjonalności WORM (Write-Once-Read-Many). Jeśli chodzi o przewagi naszego deduplikatora do archiwizacji nad innymi rozwiązaniami dostępnymi w rynku, to jest to niezwykła szybkość odtworzenia, efektywna kompresja i deduplikacja oraz szybkość dostępu do danych. Wykorzystanie urządzenia OceanProtect pozwala wyeliminować główną wadę większości wdrożonych obecnie systemów, czyli asymetrię szybkości backupu i odtwarzania. Oczywiście deduplikacja na źródle obecna w wielu nowoczesnych systemach pozwala na wirtualne przyspieszenie wykonywania backupu, jako że storage backupowy musi zapisać jedynie unikalne dane, co w większości przypadków oznacza zaledwie kilka procent danych. Takie ilości może obsłużyć często nawet niewielka liczba dysków NL-SAS.
Niestety, w przypadku konieczności wykonania odtwarzania ten mechanizm już nie działa i wszystkie dane potrzebne do odtworzenia muszą być fizycznie odczytane z dysków. Ponieważ dane backupowe są pofragmentowane, to w tym przypadku prędkości odtwarzania spadają nawet kilkunastokrotnie w stosunku do szybkości wykonywania zapisu. Zastosowanie urządzenia all-flash OceanProtect pozwala wielokrotnie skrócić czas potrzebny na odtworzenie danych i zminimalizować straty finansowe związane z ewentualnym przestojem. Np. odtworzenie średniej wielkości bazy danych Oracle/SQL zajęło 10 minut w stosunku do kilku godzin potrzebnych do tego w innych rozwiązaniach.
To nie są tylko teoretyczne założenia. Podczas „Proof of Concept” przeprowadzonego w dużej firmie w Polsce dowiedliśmy, że przedział czasu na odzyskanie zapisu z kopii zapasowej zmniejszył się z 18 godzin potrzebnych w rozwiązaniu konkurencji opartym na dyskach talerzowych HDD do 3 godzin i 15 minut w przypadku zastosowania naszego rozwiązania. Chciałbym też zwrócić uwagę na dodatkowy aspekt związany z bezpieczeństwem. Obecnie spotykamy się z epidemią oprogramowania ransomware i banki stają w obliczu związanych z tym zagrożeń, a obecne systemy ochrony danych nie mają wystarczających możliwości ochrony przed tego typu programami szyfrującymi dane na dyskach. Szybkie odzyskanie nieuszkodzonych danych z kopii archiwalnych może być rozwiązaniem tego problemu. Warto też podkreślić, że architektura rozwiązania to dwa kontrolery aktywny-aktywny i tolerujemy tu nawet awarię trzech dysków (RAID-TP). Maksymalnie to, co można uzyskać od naszej konkurencji, to aktywno-pasywne dostępne tylko w modelach z najwyższej półki.
Czy wdrożenie Huawei OceanProtect w banku jest łatwe?
– Jest bardzo proste, w standardowym scenariuszu i przygotowanym systemem do backupu może trwać zaledwie jeden dzień. Prowadzą je certyfikowani inżynierowie z dużymi kompetencjami ze strony autoryzowanych, odpowiednio przeszkolonych Partnerów HUAWEI w Polsce. Zapewniamy też opiekę posprzedażową i pełną dokumentację techniczną. Nasze macierze objęte są też supportem producenckim, który zależnie od wyboru wariantu trwa od 3 do nawet 7 lat.
Rozwiązanie backupowe HUAWEI cieszy się bardzo dużą popularnością w Polsce. W ostatnim roku wdrożyliśmy już kilkanaście takich rozwiązań. W Europie Zachodniej mamy też znaczące wdrożenia w sektorze bankowym i finansowym, np. w Hiszpanii lub Niemczech, a globalnie w 2024 r. ilość sprzedanych jednostek przekroczyła 1000 sztuk. Tu nie bez znaczenia dla klientów są certyfikaty i audyty przeprowadzone przez niezależne firmy, takie jak choćby weryfikacja naszego WORM-a przez niemiecki oddział KPMG w 2023 r.
Z informacji posprzedażowych wynika, że klienci są bardzo zadowoleni z użytkowania naszego rozwiązania i oszczędności z tego wynikających. Daje ono przede wszystkim pewność odtworzenia danych, bo jak wiemy, nie zawsze te archiwizowane na taśmach są możliwe do odczytu po kilku latach. Z naszych doświadczeń wynika, że wdrożenie rozwiązania HUAWEI może przynieść bankowi spółdzielczemu oszczędności od 20 do 30% w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych. Macierze są też kompatybilne z oprogramowaniem do backupu liderów rynku, w tym najczęściej wykorzystywanym przez banki spółdzielcze w Polsce. Dla obsługującego informatyka oznacza to intuicyjność administrowania.
Chciałbym jeszcze wspomnieć, że jeśli chcemy tworzyć zielone finanse, to również rozwiązania do ochrony danych muszą spełniać wymogi oszczędzania energii i redukcji emisji CO2, aby zmniejszyć ślad węglowy. Nasze rozwiązanie oszczędza ok. 20% energii w stosunku do konkurencyjnych. HUAWEI Polska proponuje bankom spółdzielczym rozwiązanie w dwóch wariantach: all-flash oraz hybrydowy. Oczywiście przygotujemy indywidualną konfigurację dostosowaną pod precyzyjne oczekiwania danego banku. Rozwiązania są elastyczne i skalowalne.
Jak wygląda oferta HUAWEI, jeśli chodzi o wirtualizację centrum danych?
– Naszą propozycją jest rozwiązanie do wirtualizacji centrum danych (Datacenter Virtualization Solution – DCS). Jest to rozwiązanie oparte na EKVM (Enhanced Kernel-based Virtual Machine), które jest w HUAWEI rozwijane już od 16 lat. Funkcjonalności oraz sposób administrowania są tożsame z największym producentem rozwiązania do wirtualizacji na świecie. Na rynku obserwujemy, że jedna z głównych firm uszczupliła swoje portfolio ofertowe, jeśli chodzi o licencje wieczyste, jak również podniosła znacząco ceny. My możemy licencjonować wieczyście, a ponadto odbywa się ono „per processor”, a nie „per core”, w związku z tym mamy też dużo bardziej konkurencyjne ceny. Czyli mamy rozwiązanie alternatywne w postaci wirtualizatora w tej samej architekturze, które jest przy tym kilkukrotnie tańsze i praktycznie nie wymaga dodatkowego wdrożenia ze strony administratora, jeśli chodzi o bieżącą obsługę aplikacji. Dlatego również migracja danych do DCS jest intuicyjna, prosta i skuteczna. W Polsce są już prowadzone zaawansowane testy wykorzystania naszego rozwiązania DCS. Warto wspomnieć, że DCS zostało wyróżnione w rankingu TOP5 alternatywnych rozwiązań do VMware vSphere przygotowanym przez Data Center Intelligence Group (DCIG).
Przedstawiciele banków spółdzielczych mogą sami bezpośrednio zapoznać się z omawianymi rozwiązaniami HUAWEI?
– Tak oczywiście, będziemy prezentować oba te rozwiązania w trakcie tegorocznego wrześniowego Forum Liderów Banków Spółdzielczych w Warszawie. Razem z naszymi inżynierami już zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska. Odpowiemy na każde pytanie i wyjaśnimy wszelkie wątpliwości. Przedstawimy też certyfikaty i dokumenty potwierdzające zgodność naszych rozwiązań z wymaganiami przepisów krajowych i europejskich. To jednak nie wszystko, bo przygotowaliśmy możliwość skorzystania z jednego i z drugiego rozwiązania na zasadzie „try and buy”, czyli wypożyczenia sprzętu na dany okres. W ten sposób można razem z nami testować te rozwiązania i samemu porównać je z innymi dostępnymi na rynku. Sprawdzić, chociażby wydajność i szybkość, np. odtworzenia danych z backupu. Po tym czasie można zdecydować, czy kupi się dane rozwiązanie i zostawi je u siebie. Zdradzę, że chcemy też stworzyć specjalną dedykowaną ofertę dla bankowości spółdzielczej ważną do końca tego roku. W jej ramach banki będą mogły kupić sprzęt w cenach nawet atrakcyjniejszych niż dotychczas. Jestem przekonany, że możemy zaproponować rozwiązanie elastyczne i odpowiednio konkurencyjne w stosunku do innych dostępnych obecnie na rynku.
Pozostaje mi tylko zaprosić do bezpośredniego kontaktu ze mną i z naszym działem w HUAWEI Polska nie tylko podczas Forum Liderów Banków Spółdzielczych.