Raport Specjalny – Bank Turcji broni lirę znacząco podnosząc stopy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

brach.tomasz.01.400x265Koniec zeszłego tygodnia przyniósł osłabienie walut rynków wschodzących oraz spadki na rynkach akcji. Gorszy sentyment na globalnym rynku spowodował przyśpieszenie obserwowanego w 2013 roku trendu wzrostowego na parach EURTRY i USDTRY. Do znaczącego osłabienia tureckiej liry w styczniu przyczyniły się napięcia gospodarcze - podwyżki podatków oraz podwyższenie płacy minimalnej, oraz napięcia polityczne w postaci skandalu korupcyjnego pociągającego za sobą rekonstrukcje rządu.

Do osłabiania tureckiej liry przyczynia się również zmiana nastawienia FED w kontekście programu QE. Ograniczenie programu luzowania płynnościowego w USA oznacza mniejszą płynność na rynkach, co może powodować odpływ walut z rynków wschodzących takich jak Turcja.

140129.raport.01.550x

Aby zapobiec dalszemu odpływowi kapitału oraz zatrzymać przecenę liry, bank centralny Turcji na nadzwyczajnym posiedzeniu podjął decyzję o silnej podwyżce stóp procentowych. Główna stopa jednotygodniowa została podniesiona z 4,5% do 10%, a stopa depozytów overnight z 3,5% do 8%. W reakcji na decyzję banku centralnego obserwujemy skokowe umocnienie liry.

140129.raport.02.550x

Tomasz Brach
Easy Forex Trading Ltd.