Raport specjalny Bancassurance: Oszczędzanie w nowej odsłonie

Raport specjalny Bancassurance: Oszczędzanie w nowej odsłonie
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowa ustawa ubezpieczeniowa w połączeniu z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego może wesprzeć rozwój prostych produktów oszczędnościowych z gwarancją kapitału.

Jarosław Krasowski,
p.o. dyrektor Departamentu Sprzedaży Instytucje Finansowe UNIQA

Gdy w kwietniu 2015 r. zaczynała obowiązywać Rekomendacja U wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego, można było usłyszeć głosy, że w obszarze bancassurance nic już nie będzie takie samo. Zmiany wprowadzone przez rekomendację niezaprzeczalnie były dla rynku istotne. Już wtedy można było zaobserwować, że organ nadzoru skupia uwagę na ubezpieczeniach z funduszami inwestycyjnymi.

Nowe prawo

Od 1 stycznia 2016 r. (część zapisów od 1 kwietnia 2016 r.) ma z kolei wejść w życie znowelizowana ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Prace nad nią zakończył już parlament i trafiła do podpisu prezydenta. Śledząc kolejne wersje projektu ustawy, widać, że wprowadzane zmiany są potwierdzeniem tych zapoczątkowanych już przez Komisję Nadzoru Finansowego w Rekomendacji U.

Ustawodawca nadał w nowej ustawie moc prawną rozwiązaniom proponowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz rozwinął postulaty wysuwane głównie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I tak w nowej ustawie znalazło się wiele zmian dotyczących m.in. zasad rozliczeń między ubezpieczycielem a dystrybutorem czy nowych praw ubezpieczonego, które będą miały bezpośredni wpływ na rynek produktów ubezpieczeniowych z elementami inwestycyjnymi. Nowa ustawa ubezpieczeniowa potwierdziła wprowadzony przez Rekomendację U model banku jako agenta. Brak możliwości wynagrodzenia ubezpieczającego w grupowym modelu ubezpieczeń spowodował, że z aktywnej sprzedaży zniknęły ubezpieczenia w formie grupowej, za które dystrybutor otrzymuje wynagrodzenie. Forma ta w kanale bancassurance została zmarginalizowana. Wprowadzono zmiany, które zrównały prawa ubezpieczonych grupowo z prawami osób ubezpieczonych indywidualnie, m.in. w zakresie obowiązków informacyjnych.

Zmiany korzystne dla klienta

W produktach ubezpieczeniowych z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK) wprowadzona została możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia przez klienta z maksymalną opłatą 4 proc. – w uproszczeniu – wartości rachunku. Klient ma taką możliwość po otrzymaniu po raz pierwszy listu rocznicowego, czyli corocznej informacji wysyłanej do niego przez ubezpieczyciela o stanie zgormadzonych pieniędzy w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych.

Jest to istotna zmiana ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI