Raport NBS: Razem dla polskiego rolnictwa Ponad dwie dekady współpracy ARiMR i banków spółdzielczych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2016.04.foto.013.b.400xAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od początku swojej działalności, czyli od 1994 r., współpracuje z sektorem bankowym, w tym bankowości spółdzielczej, przy realizacji programów pomocowych - początkowo finansowanych ze środków krajowych, a następnie pochodzących również z funduszy Unii Europejskiej. Najdłużej agencja współpracuje z bankami w zakresie pomocy udzielanej ze środków krajowych w formie częściowej spłaty kapitału kredytów oraz dopłat do oprocentowania kredytów, które to przez wiele lat były podstawowym instrumentem wsparcia inwestycji w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych.

Daniel Obajtek

Ponad dwudziestoletnia historia kredytów preferencyjnych to okres dobrej i skutecznej współpracy pomiędzy jednostką państwową, jaką jest ARiMR, a sektorem bankowym. Efektem tej współpracy są dziesiątki tysięcy zrealizowanych inwestycji przede wszystkim w rolnictwie, a także w przetwórstwie produktów rolnych, które nie powstałyby bez kredytów preferencyjnych. Kredyty ewoluowały stosownie do potrzeb sektora rolniczego i jego otoczenia, a także warunków gospodarczych i prawnych. Istotne zmiany wprowadzono 9 lat temu w związku z koniecznością dostosowania warunków udzielania pomocy do przepisów unijnych oraz rok temu, przygotowując warunki udzielania kredytów zgodnie z przepisami unijnymi obowiązującymi dla kolejnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Daniel Obajtek

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urodzony w 1976 r. w Myślenicach. Magister inżynier ochrony środowiska o specjalności bezpieczeństwo i higiena w środowisku pracy oraz zarządzania środowiskowego w sytuacjach kryzysowych. W latach 2002-2006 radny gminy Pcim, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, Zdrowia, Oświaty oraz Spraw Socjalnych. Od 2006 do 2015 r. wójt gminy Pcim, gdzie utworzył m.in. Centrum Usług Socjalnych oraz Spółdzielnię Socjalną Prima w ramach pomocy mieszkańcom. Od 27 listopada 2015 r. pełniący obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powołany na stanowisko prezesa ARiMR 13 stycznia 2016 r. Laureat wielu nagród, w tym I miejsca w plebiscycie EUROGMINA województwa małopolskiego 2008/2009 oraz tytułu Lidera Opieki Społecznej. Nagrodzony tytułem Osobowość Ziemi Myślenickiej 2009.

 

ARiMR zawarła umowy o współpracy w zakresie udzielania kredytów preferencyjnych z siedmioma bankami, w tym z trzema z sektora bankowości spółdzielczej. Są to:

  • SGB-Bank S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy.

Co warto podkreślić, banki spółdzielcze, działające przecież głównie na terenach wiejskich, od wielu lat wspierają przemiany modernizacyjne na polskiej wsi. To ich zaangażowanie widoczne jest także we współpracy z agencją.

Wspólnie przeszliśmy kolejne etapy konsolidacji sektora bankowości spółdzielczej, a także wiele zmian w samym systemie kredytów preferencyjnych. Przedstawiciele bankowości spółdzielczej aktywnie uczestniczyli zarówno w dostosowaniu zasad udzielania kredytów ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI