Raport IEO: ponad 40% przyrost nowych mocy zainstalowanych w fotowoltaice w 2023 roku

Raport IEO: ponad 40% przyrost nowych mocy zainstalowanych w fotowoltaice w 2023 roku
Fot. stock.adobe.com/shaiith
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
2023 rok był rekordowy w polskiej fotowoltaice zarówno pod względem liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy urządzeń. W 2023 roku większość nowych mocy powstała w farmach fotowoltaicznych powyżej 30 MW (873 MW). Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród źródeł OZE w naszym kraju, poinformował IEO.

Według najnowszej bazy danych „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024”, przygotowanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej, w I kwartale br. funkcjonowało 4870 instalacji PV powyżej 50 kW, z czego 262 stanowiły farmy powyżej 0,5 MW.

Łączna moc zainstalowana w tej grupie (czyli bez mikroinstalacji) osiągnęła 5,4 GW.

W 2023 roku nastąpił 41-procentowy przyrost nowych mocy zainstalowanych w porównaniu z rokiem 2022.

Stały przyrost mocy zainstalowanej w PV

1 wykres fotowoltaika, IEO
Źródło: IEO

Ubiegły rok był rekordowy w polskiej fotowoltaice zarówno pod względem liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy urządzeń – przyłączono 80 farm o łącznej mocy 0,77 GW oraz 1417 małych instalacji (od 50 kW do 1 MW) o łącznej mocy 1,1 GW.

Zdecydowana większość mocy zainstalowanej w 2023 roku to farmy fotowoltaiczne powyżej 30 MW (873 MW).

2 wykres fotowoltaika, IEO
Źródło: IEO

Czytaj także: Sektor energetyki odnawialnej potrzebuje szybkich i głębokich zmian

IEO: farmy fotowoltaiczne w Polsce

Najwięcej farm pracuje w województwach: warmińsko-mazurskim (48, o mocy 233,57 MW), wielkopolskim (34, o mocy 307,49 MW) oraz lubelskim (21, o mocy 121,11 MW).

Pozostałe województwa z funkcjonującymi farmami o łącznej wysokiej mocy to: pomorskie (17, moc 298,96 MW), zachodniopomorskie (15, moc 146,63 MW) oraz lubuskie (15, moc 153,96).

Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród źródeł OZE w naszym kraju.

Moc skumulowana urządzeń PV wynosiła na koniec 2023 roku ponad 17 GW. Łączna moc instalacji wiatrowych sięgnęła 9,4 GW, a urządzeń na biomasę 0,98 GW.

3 wykres mapa fotowoltaika, IEO
Źródło: IEO

4 wykres mapa fotowoltaika, IEO
Źródło: IEO

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Ochrona Środowiska | Banki zapewniają finansowanie zielonych inwestycji

Pierwsza w Polsce aktualna baza instalacji PV

5 wykres fotowoltaika, IEO
Źródło: IEO

Przygotowana przez Instytut Energetyki Odnawialnej baza „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024” jest pierwszym tego typu zestawieniem na rynku.

Zawiera aktualny wykaz szczegółowych informacji o małych instalacjach PV o mocy od 50 kW do 1 MW oraz farmach PV o mocy powyżej 1 MW, w tym danych o ich lokalizacji, mocy przyłączeniowej, dacie rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej, nazwie i adresie inwestora.

Część analityczna opracowania przedstawia rozmieszczenie instalacji na mapach oraz zestawienia i interpretacje statystyczne.

Baza jest dostępna w formacie Excel w sklepie IEO. W przypadku dodatkowych pytań – kontakt: biuro@ieo.pl

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024 – IEO zaprasza do udziału w badaniu

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) wykonuje raporty, ekspertyzy i analizy dla instytucji rządowych, klientów prywatnych, organizacji oraz w ramach swojej bieżącej działalności. Obecnie przygotowuj XII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, który ukaże się 12 czerwca 2024 roku.

Raport jest wyjątkową publikacją, opartą na ankiecie – badaniu przeprowadzanym wśród firm instalacyjnych, wykonawców EPC, dystrybutorów, deweloperów, producentów urządzeń dla PV, inwestorów oraz wytwórców energii z farm PV.

Badanie nt. firm działających na rynku PV jest bezpłatne i polega na wypełnieniu ankiety. Dotyczy działalności firmy, m.in. wykonanych instalacji i farm PV, rozwoju projektów, produkcji urządzeń czy wytwarzania energii elektrycznej, a także opinii na temat rynku fotowoltaicznego.

W ramach uczestnictwa w ankiecie zostanie przyznany certyfikat pozycjonujący firmę wśród respondentów – firm z branży.

Ankietę należy wypełnić do 12 kwietnia 2024 roku.

Raport będzie dostępny bezpłatnie. Poprzednią edycję można pobrać ze strony IEO.

Czytaj także: Raport IEO: dlaczego rynek polskiej fotowoltaiki rośnie najszybciej w Europie?