Ranking spamerów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

komputery.01.250xWedług rankingu Sophos za ostatni kwartał 2013 roku Stany Zjednoczone wysłały 14,5 proc. światowego spamu. Polska obecnie jest na 23 miejscu, ale jeszcze niedawno znajdowała się wśród państw "parszywej dwunastki".

Chiny zajmują drugą pozycję (8,2 proc) tuż po Stanach Zjednoczonych, które od dłuższego czasu są niechlubnym liderem rankingu. W odniesieniu do poprzedniego kwartału zauważalny jest wzrost liczby spamu wysyłanego z terytorium Rosji, Białorusi i Ukrainy, tj. 14,7 proc. światowego spamu.

Liczba wysyłanego spamu jest powiązana z wielkością populacji zamieszkującej państwo, dlatego nie powinna dziwić obecność Chin, USA i Indii wśród czołowych spamerów świata. Ponadto liczba wysłanych „niechcianych” informacji jest tym większa im bardziej rozwinięta jest infrastruktura internetowa.

Ranking „parszywej dwunastki” pokazuje, z których państw jest wysyłany spam. Należy jednak pamiętać, że obecnie większość spamu jest wysyłana zdalnie, co oznacza że spamerzy nie muszą przebywać na terytorium tych państw.

Spamerzy wysyłają spam za pośrednictwem sieci botnet lub armii komputerów zombie, zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem bez wiedzy użytkowników. W większości przypadków kraje które, trafiły do niechlubnego rankingu charakteryzują się tym, że ich mieszkańcy używają Internetu do prowadzenia biznesu, przez co wzrasta ryzyko zainfekowania ich urządzeń przez złośliwe oprogramowanie – spam w tym przypadku jest symptomem i początkiem problemu. Ataki komputerów zombie oznaczają, że oszuści już działają, jedynie od użytkowników zależy czy pozwolą im na dalsze łamanie zabezpieczeń – komentuje, Paul Ducklin, Starszy Analityk ds. Bezpieczeństwa w Sophos.
140205.ranking.sophos.01.523x344140205.ranking.sophos.03.523x244

Wykresy pochodzą z artykułu „Ranking parszywej dwunastki spamujących krajów” Sophos

up