Ranking OFE: fundusze zarobiły średnio 0,4 proc. we wrześniu, które najwięcej?

Ranking OFE: fundusze zarobiły średnio 0,4 proc. we wrześniu, które najwięcej?
Fot. stock.adobe.com/sorrapongs
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wrześniu OFE zarobiły średnio 0,4 proc., a aktywa zgromadzone w ich portfelach powiększyły się o niecałe 0,5 mld zł do 186,8 mld zł.

Wrzesień upłynął pod znakiem korekty na globalnych rynkach akcji.  Amerykański S&P500 zanurkował o niemal 5 proc., przerywając tym samym siedmiomiesięczną serię wzrostową. W tym czasie niemiecki DAX stracił prawie 4 proc., a francuski CAC40 zniżkował o 2,5 proc. Spadki przetoczyły się też przez warszawską giełdę, choć ich skala była mniejsza. Indeks WIG20 stracił 1,7 proc., WIG zanurkował o 0,8 proc., a sWIG80 i mWIG40 znalazły się na niewielkim plusie. Głównej przyczyny spadków można upatrywać w nasilających się obawach o kryzys energetyczny na świecie, który może przyczynić się do spowolnienia gospodarczego, jednocześnie utrzymując presję inflacyjną (stagflacja). Sporo zamieszania na rynkach wywołało też widmo bankructwa chińskiego dewelopera – Evergrande.

Czytaj także: W sierpniu wszystkie OFE ze wzrostami; średnio zarobiły 4,5 proc. >>>

Wyniki OFE

W tak niesprzyjającym otoczeniu zarządzający funduszami emerytalnymi poradzili sobie całkiem nieźle. We wrześniu OFE zarobiły średnio 0,4 proc. (od 0,2 do 0,7 proc.), a od początku roku solidne 48,2 proc. Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – OFE PZU „Złota Jesień” oraz Uniqa OFE. Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 44 do 52 proc. Najlepiej w skali roku wypada OFE spod egidy PZU, a najgorzej – Metlife OFE.

Wyniki OFE - wrzesień 2021 r.
Źródło: Analizy.pl

Ranking OFE

Na podium naszego comiesięcznego rankingu OFE, opartego na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), utrzymały się we wrześniu PKO BP Bankowy OFE oraz OFE PZU „Złota Jesień”, które cieszą się oceną 5a w horyzoncie rocznym oraz oceną 4a w horyzoncie trzyletnim. Kiepska passa dopadła natomiast Allianz Polska OFE, którego ocena roczna spadła we wrześniu z 2a do 1a. Od kilku miesięcy niską ocenę w horyzoncie 12-mies. utrzymuje też MetLife OFE.

Ranking OFE - wrzesień 2021 r.
Źródło: Analizy.pl

Aktywa funduszy emerytalnych

Mimo wrześniowej korekty na rynku akcji, OFE zdołały wypracować dodatnie stopy zwrotu, a to przyczyniło się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w ich portfelach. Według szacunków Analiz Online wyniki zarządzania przyniosły około 0,9 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł niecałe 0,5 mld zł (0,3 proc.). Na koniec września w OFE zgromadzone było łącznie 186,8 mld zł, czyli w 8 miesięcy ich wartość wzrosła aż o niemal 38 mld zł. Największą dynamikę przyrostu aktywów zanotowało Uniqa OFE. W przypadku Metlife OFE oraz OFE Pocztylion mieliśmy z kolei do czynienia ze spadkiem aktywów o 0,1 proc. Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE – na koniec września warte one były ponad 49,1 mld zł, co stanowi 26,3 proc. udziału w rynku.

Aktywa OFE
Źródło: Analizy.pl

Komentarz IGTE

– Kolejne miesiące pokazują, że OFE skutecznie pomnażają oszczędności emerytalne Polaków. Dzieje się tak mimo tego, że nie zawsze warunki rynkowe sprzyjają wzrostowi wartości aktywów w portfelach funduszy emerytalnych – pomimo spadków na wielu rynkach we wrześniu, OFE i tak osiągnęły satysfakcjonujące stopy zwrotu. 

Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy OFE zarobiły dla swoich klientów blisko 50 proc. 

Naturalnie nastąpiło to wkrótce po przecenach spowodowanych wybuchem pandemii, ale wynik ten, zarówno w kontekście niskich stóp procentowych, jak również wysokiej inflacji, robi duże wrażenie. Doświadczenie pokazuje, że rynek kapitałowy może nie tylko chronić długoterminowe oszczędności przed utratą wartości pieniądza w czasie, ale również skutecznie go pomnażać. 

Warto więc rozważyć korzystanie z produktów emerytalnych, które pozwalają inwestować na rynku kapitałowym. 

Szkoda też, że nie doszło do obiecywanej prywatyzacji środków z OFE. W tych okolicznościach taka zmiana mogłaby przyczynić się do zwiększenia zainteresowania różnymi formami długoterminowego oszczędzania – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Źródło: Analizy.pl