Ranking 50 największych banków w Polsce 2012: Wyważony kredyt

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.06.2012.foto.094.150xRada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych - decyzja o tyle znacząca, że podjęta po 10 miesiącach utrzymywania ich na niezmienionym poziomie. Podwyżka została ogłoszona w atmosferze dyskusji o rosnącej inflacji, wysokich cenach paliw i żywności.

Czy będzie miała znaczący wpływ na zahamowanie dynamiki procesów inflacyjnych, trudno na razie powiedzieć, być może tak naprawdę chodziło o utrzymanie reputacji RPP jako strażnika celu inflacyjnego? 17 maja prasa podała informację GUS o utrzymującym się wzroście inflacji.

Niezależnie zatem od rozwoju sytuacji, żyjemy w rzeczywistości zwiększonej inflacji w związku z czym istotna staje się odpowiedz na pytanie: jaki wpływ na działalność kredytową ma inflacja? O opinię poprosiliśmy prof. Stanisława Gomułkę. Oto, co nam powiedział:

– Inflacja jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozmiary akcji kredytowej, choć nie jedynym, ale na razie skoncentrujmy się właśnie na niej. Na wstępie warto poczynić jeszcze jedno założenie: skłonność do określonych zachowań rynkowych, w tym przypadku nas interesujących, czyli skłonności do oszczędzania i brania kredytów, zależy od inflacji odczuwanej i tej, którą antycypujemy.

Równowaga

– Nasze zachowania są próbą wyważenia pomiędzy tym, co jest a oczekiwaniami, przewidywaniami. Zacznijmy od kwestii oszczędzania, bo to warunkuje możliwości akcji kredytowej. Przy niskiej inflacji, stopy oprocentowania są ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI