Ranking 50 największych banków w Polsce 2012: Pożyczkowe pole minowe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

To że nam, Polakom, grozi pułapka nadmiernego zadłużenia, nie jest żadną tajemnicą. Nowością w tym wszystkim jest rola, jaką zaczynają odgrywać parabanki. Banki nie chcą nam pożyczać? To idziemy po chwilówki.

Igor Lagenda

Musimy stworzyć regulacje systemu shadow banking, ponieważ wiemy, że ten bardzo kreatywny sektor grozi rozlaniem się ryzyka z regulowanych obszarów sektora finansowego do tych nieregulowanych, co powoduje nowe nieznane ryzyka – zapowiedział w marcu komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

A dane, choć szczątkowe, bo nikt przecież nie gromadzi informacji na ten temat, są zatrważające. Sięgając do raportów spółek publicznych, można sprawdzić, w jakim tempie ten rynek rośnie. Notowana na NewConnect, Marka, w 2011 r. podwoiła sprzedaż, podobnie jak Optima. SMS Kredyt zyskał w tym czasie ponad 200 proc. Zdecydowanie najwolniej rozwijał się Provident, notując 8-proc. wzrost.

– Ten rynek rozwija się w tempie 20-30 proc. – mówi Jarosław Chęciński, dyrektor wykonawczy Profi Credit. Kierowana przez niego firma w 2011 r. urosła o 75 proc. W tym roku zakłada, że będzie to 50 proc.

Eksperci z portalu finansowysupermarket. pl p otwierdzają s zacunki J arosława Chęcińskiego. Z ich wyliczeń wynika, że firmy udzielające szybkich pożyczek na wysoki procent zyskały około 20 proc. i obsługują już około miliona klientów.

Większość kredytów udzielanych jest na 15-30 dni, pożyczka 200 zł na 15 dni kosztuje ok. 40 zł, co daje roczną rzeczywistą stopę oprocentowania ponad 8000 proc., ale to wcale nie rekord. Nie brakuje ofert, w których pożyczając 200 zł, po tygodniu musimy oddać 400 i wówczas RRSO wynosi już 38 tys. procent!

Do akcji wkracza Komisja

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie sektora niebankowej działalności pożyczkowej, tzw. równoległego systemu bankowego (shadow banking) w marcu. Firmy z tego sektora nie podlegają żadnym regulacjom ani nadzorowi, a to zdaniem KE zagraża stabilności finansowej całego systemu finansowego.

– Jeśli nie zapobiegniemy obchodzeniu obowiązujących i planowanych przepisów przez niektóre podmioty, to doprowadzi to powstania nowych źródeł ryzyka w sektorze finansowym. A zatem musimy lepiej zrozumieć, na czym właściwie polega równoległy system bankowy oraz ustalić, jakie systemy regulacji i nadzoru i na jakim poziomie są w tym przypadku pożądane – zapowiedział Michel Barnier.

Po konsultacjach, które zakończyły się 1 czerwca, KE najprawdopodobniej będzie chciała narzucić firmom bankowości równoległej regulacje, które teraz stosują banki komercyjne. Jak wynika z nieoficjalnych wypowiedzi, propozycje rozwiązania kwestii shadow bankingu Komisja Europejska przedstawi do końca roku.

Komisarze przyznają jednak, że sektor ten pełni istotne funkcje w systemie finansowym, tworząc dodatkowe źródła finansowania i oferując ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI