Ranking 50 największych banków w Polsce 2011: Prezentacja – Mobilna bankowość, mobilne zagrożenia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Bankowość mobilna cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Umożliwia ona mobilny dostęp do operacji finansowych - jako terminal dostępu służy smartfon, czyli zaawansowane urządzenie, które używane jest nie tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, ale coraz bardziej przypomina mały komputer.

Jarosław Samonek,
Regional Manager CEE – Enterprise

Osoby korzystające z bankowości mobilnej doceniają przede wszystkim swobodę; mogą bowiem zarządzać swoimi kontami z dowolnego miejsca o każdej porze. Taki rodzaj bankowości to jednak nie tylko wygoda, to także związane z nią zagrożenia. Do stracenia jest wiele – reputacja banku, pieniądze klientów, ich poufne dane. Dlatego warto być świadomym tego, co tak naprawdę powinno niepokoić instytucje finansowe i co można zrobić, by uniknąć zagrożeń związanych z mobilną bankowością.

Trend mobilny

Zmianę podejścia do zagadnienia bezpieczeństwa informacji wymuszają trendy, które ostatnio obserwujemy wśród klientów banków. Są oni bardziej mobilni, powszechnie korzystają z nowoczesnych urządzeń (smartfonów, tabletów, netbooków, notebooków). Według opublikowanych przez TNS OBOP badań już 23 proc. Polaków łączy się z internetem za pomocą swoich telefonów komórkowych.

Chcąc korzystać z bankowości mobilnej, klient musi dysponować odpowiednim telefonem dostosowanym do wymagań aplikacji oferowanej przez bank. Na rynku dostępne są telefony działające na różnych systemach operacyjnych: Symbian, Windows CE, Android i iPhone OS. Te urządzenia są promowane przez operatorów komórkowych, cieszą się też coraz większym zainteresowaniem odbiorców.

Bank z kolei musi zapewnić klientom odpowiednio lżejszą (uproszczoną) wersję strony internetowej, za pomocą której można korzystać z bankowości mobilnej. Musi się ona szybko ładować, wykorzystując do tego mniejsze zasoby sprzętowe. Wykorzystuje znacznie mniejszy wyświetlacz niż ekran monitora, musi więc składać się z mniejszej liczby elementów.

Używanie rozwiązań mobilnych to nie tylko korzyści, to także zagrożenia. Na przykład popularny system operacyjny Android firmy Google stosowany w wielu smartfonach okazał się podatny na ataki hakerów i wirusów. A pod względem popularności to obecnie druga platforma mobilna na rynku, rozwijająca się w tempie 850 proc. rocznie. Możemy być pewni, że cyberprzestępcy będą udoskonalać ataki i opracowywać nowe wirusy zagrażające użytkownikom smartfonów. Efekt skali powoduje bowiem, że im więcej jest tego rodzaju urządzeń, tym więcej hakerów interesuje się szukaniem możliwości przejęcia zdalnej kontroli nad telefonem.

Co zagraża użytkownikom?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI