Rafineria w Możejkach: Orlen Lietuva i Ministerstwo Energetyki Litwy mają porozumienie o współpracy

Rafineria w Możejkach: Orlen Lietuva i Ministerstwo Energetyki Litwy mają porozumienie o współpracy
Daniel Obajtek Fot. PKN Orlen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Orlen Lietuva, spółka z Grupy Orlen, podpisała z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny w sprawie rozważanej inwestycji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym. Realizacja inwestycji umożliwiłaby wzrost uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86 proc.

Ważne porozumienie Orlen Lietuva i Ministerstwa Energetyki Litwy. Będziemy współpracować w sprawie rozważanej inwestycji pogłębionego przerobu ropy.

„Jej realizacja umożliwiłaby wzrost uzysku produktów wysokomarżowych znacząco zwiększając odporność spółki na zmiany otoczenia makro” – napisał w czwartek na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Projekt pogłębionego przerobu ropy

Jak podano w komunikacie, w ramach analizowanego projektu pogłębionego przerobu ropy zakupiona została licencja i wykonany został projekt bazowy dla inwestycji, a w przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, byłby to największy w historii projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Orlen szacuje, że realizacja projektu zajęłaby około 4 lata.

Koncern poinformował, że inwestycja umożliwiłaby produkcję bardziej wartościowych produktów paliwowych kosztem gudronu z dużą zawartością siarki. Strona litewska będzie poszukiwać sposobów partycypacji w realizacji projektu, a także dołoży starań, aby wobec projektu zostały zastosowane ulgi.

Czytaj także: Prezes PKN Orlen zapowiada kolejne akwizycje i nowe inwestycje w państwach regionu Trójmorza >>>

„Orlen Lietuva zarządza jedyną w regionie rafinerią. Pełni strategiczną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Naszym priorytetem jest wzmacnianie jej pozycji rynkowej, dlatego konsekwentnie inwestujemy w jej rozwój. Doceniamy zaangażowanie się rządu litewskiego w kluczowy dla przyszłości Orlen Lietuva projekt, który przyniesie korzyści nie tylko Grupie Orlen, ale także Litwie” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W pierwszym kwartale 2021 r. Orlen Lietuva osiągnęła przychody na poziomie 752,7 mln dolarów. Zysk operacyjny EBITDA LIFO wyniósł 17,9 mln dolarów, a zysk netto 23,6 mln dolarów. Dobre wyniki finansowe spółki to efekt m.in. realizacji innowacyjnych projektów i wdrożonych działań optymalizacyjnych w rafinerii Możejki.

Rafineria w Możejkach pod względem wielkości przerobu ropy naftowej, który obecnie wynosi ok. 10 mln ton rocznie, jest drugą w Grupie Orlen, a także jedyną w krajach bałtyckich. Zajmuje powierzchnię ponad tysiąca hektarów, przez które przebiega ok. 2 tys. km rurociągów. Rafineria od początku istnienia przerobiła łącznie blisko 330 mln ton ropy. Produkty naftowe z Możejek dostarczane są nie tylko na rynek litewski, ale także m.in. na Łotwę, Estonię i do Polski. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES