Rafał Merk w zarządzie PZWLP

Rafał Merk w zarządzie PZWLP
Rafał Merk Fot. Związek Polskiego Leasingu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), jedyna w kraju organizacja branżowa skupiająca i reprezentująca firmy wynajmu długoterminowego aut oraz wypożyczalnie samochodów, wybrał nowego Członka Zarządu. Został nim Rafał Merk, na co dzień zajmujący stanowisko Dyrektora Zarządzającego firmy Athlon Polska. W skład Zarządu PZWLP wchodzi obecnie 5 osób.

Poza objęciem funkcji Członka Zarządu, #RafałMerk będzie również reprezentował #PZWLP we władzach Związku Polskiego Leasingu (#ZPL), wchodząc w skład Komitetu Wykonawczego ZPL jako Wiceprzewodniczący

Nowy Członek Zarządu PZWLP został wybrany podczas Walnego Zebrania organizacji na początku grudnia w wyborach uzupełniających, po rezygnacji z tej funkcji przez Leszka Pomorskiego, wieloletniego Prezesa i Członka Zarządu Związku, który od sierpnia przeszedł na emeryturę. Obok Rafała Merka, w skład Zarządu PZWLP wchodzą obecnie: Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu, Regional Manager Europy Środkowej w Arval; Rogier Klop, Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający LeasePlan Polska; Paweł Piórkowski, Członek Zarządu, Prezes Hertz / Motorent Sp. z o.o. oraz Maciej Tórz, Członek Zarządu, Prezes Rentis SA.

Czytaj także: Zmiany we władzach Związku Polskiego Leasingu >>>

Poza objęciem funkcji Członka Zarządu, Rafał Merk będzie również reprezentował PZWLP we władzach Związku Polskiego Leasingu (ZPL), wchodząc w skład Komitetu Wykonawczego ZPL jako Wiceprzewodniczący tego organu. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów jest członkiem zbiorowym ZPL o specjalnym statusie i posiada między innymi prawo do wskazywania jednego swojego przedstawiciela we władzach tej organizacji (Komitecie Wykonawczym).

Doświadczenie zawodowe

Rafał Merk posiada bogate doświadczenie w branży finansowej, leasingowo – faktoringowej oraz wynajmu długoterminowego samochodów. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Od 20 lat związany jest ze spółkami sektora usług finansowych.

Karierę rozpoczął w departamencie finansowym AVIVA Group. Od 2007 roku pracuje w spółkach leasingowo-faktoringowych. W 2007 objął funkcję Dyrektora Finansowego w ING Commercial Finance, następnie od 2010 – Finance Managera w holenderskiej centrali ING LeaseHolding.

W latach 2012 – 2017 pełnił rolę Dyrektora Finansowego dla regionu Europy Wschodniej w De Lage Landen. Od 2017 jest Dyrektorem Zarządzającym Athlon Polska. Wolny czas najchętniej spędza żeglując lub podróżując.

– Dołączenie do Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów otwiera zupełnie nowy rozdział w mojej dotychczasowej karierze zawodowej i bez wątpienia stanowi ciekawe, ale i bardzo ambitne wyzwanie – mówi Rafał Merk, Członek Zarządu PZWLP, Dyrektor Zarządzający Athlon Polska. – PZWLP to obecnie jedna z najważniejszych i najbardziej opiniotwórczych organizacji branży flotowej w Polsce, posiadająca silnie ugruntowaną pozycję i reputację w środowisku flotowym w naszym kraju. Organizacja ma również znaczący wpływ na kształt i funkcjonowanie całego rynku motoryzacyjnego, w zeszłym roku Członkowie PZWLP odpowiadali wspólnie aż za ¼ całkowitej sprzedaży nowych samochodów w Polsce. Dołożę wszelkich starań, żeby moje doświadczenie i wiedza, w połączeniu z zaangażowaniem w prace Zarządu PZWLP, mogły przyczyniać się do dalszego szybkiego rozwoju organizacji i wzrostu jej znaczenia na rynku.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to jedyna w Polsce organizacja branżowa firm wynajmu długoterminowego aut (CFM) oraz wypożyczalni samochodów (Rent a Car). Do PZWLP należy obecnie 20 firm. W 2018 r. członkowie organizacji nabyli na potrzeby oferowanych usług blisko 130 tys. nowych aut osobowych. Dzięki temu firmy należące do PZWLP wygenerowały w ubiegłym roku blisko 1/4 sprzedaży wszystkich samochodów osobowych w kraju, mając tym samym bardzo istotny wpływ na kondycję całego rynku motoryzacyjnego w Polsce.

W PZWLP funkcjonuje odrębna struktura organizacyjna – Grupa Firm Rent a Car, która skupia 8 dużych sieciowych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, wypożyczalni samochodów.

Organizacja ma znaczący i wciąż rosnący wpływ na rozwój oraz obecny i przyszły kształt rynku flotowego w Polsce. W październiku 2017 r. we współpracy PZWLP i SKFS (Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych) na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej uruchomione zostały pierwsze w kraju, rozbudowane programowo, podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”. Program studiów był współtworzony przez organizację, a znaczną część wykładowców stanowią eksperci z firm należących do Związku.

PZWLP angażuje się w działania podnoszące bezpieczeństwo i promujące ekologię w polskich flotach, a także wpływające na jakość usług oferowanych na rynku flotowym. W tym roku Związek już po raz dwunasty przyznał swoje prestiżowe w branży Nagrody PZWLP. Organizacja jest członkiem Związku Polskiego Leasingu oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Źródło: Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / PZWLP