PZU zainwestuje miliony w innowacyjny fundusz Witelo

PZU zainwestuje miliony w innowacyjny fundusz Witelo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwszym inwestorem w funduszu Witelo została Grupa PZU, która objęła certyfikaty inauguracyjnej emisji. PZU chce do funduszu zapraszać czołowych polskich i międzynarodowych inwestorów. Docelowo Program Witelo ma dysponować 500 mln zł, z czego grupa PZU zainwestuje w niego co najmniej 200 mln zł.

Grupa PZU podaje, że nowo powstały Witelo, poprzez fundusze Venture Capital (VC), ma wspierać realizację innowacyjnych projektów od wczesnej fazy ich rozwoju (startupów) do czasu osiągnięcia zdolności operacyjnych i ekspansji biznesowej. Z jednej strony wiąże się to ze stworzeniem w Polsce centrów rozwoju innowacyjnych technologii (hubów), przy pomocy których startupy będą mogły działać globalnie, a z drugiej z inwestycjami w najlepsze VC, które poprzez swoje działania wesprą te huby.

Projekt ma wsparcie rządu, którego udzielił mu Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Michał Krupiński, prezes PZU podkreślił z kolei, że celem Witelo jest stworzenie pomostu między polskim ekosystemem a najlepszymi zagranicznymi inwestorami.

Przedstawiciele PZU w ciągu ostatnich trzech miesięcy nawiązali relacje z przeszło 60. inwestorami branżowymi z amerykańskiej Silicon Valley, z Niemiec i Izraela. W efekcie, podczas odbywającej się w Krakowie konferencji CYBERSEC, możliwe były spotkania pomiędzy polskimi startupami a przedstawicielami takich venture capital, jak m.in. Mjolnir Ventures, TeamVest, Paladin Capital Group czy PeriTech.

– Do stworzenia tego typu hubów potrzebny jest nie tylko kapitał, ale również know-how i relacje z zagranicznymi inwestorami. Dlatego cieszymy się, że jeszcze przed pierwszą inwestycją udało nam się spełnić założenie zainteresowania naszym krajem czołowych, profesjonalnych inwestorów VC z całego świata – wyjaśnia Paweł Surówka, prezes PZU Życie, CIO w Grupie PZU. – Jesteśmy dumni wspierając Konferencję CYBERSEC i Instytut Kościuszki w dążeniu do stworzenia z Krakowa ośrodka kojarzonego z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa – dodaje.

Obecnie trwa proces rejestracji funduszu Witelo, który będzie działał jako FIZAN – Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych – zarządzany przez TFI PZU. Pierwsze inwestycje przewidziane są na przełomie 2016/17 roku.

Leszek Sadkowski