PZU: prawie 220 mln zł na nowe farmy wiatrowe

PZU: prawie 220 mln zł na nowe farmy wiatrowe
Fot. PZU
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Powszechny Zakład Ubezpieczeń podpisał umowę finansowania czterech nowych farm wiatrowych o zainstalowanej mocy 108 MW. Właścicielem inwestycji jest fundusz DIF Capital Partners. Grupa PZU przeznaczy na budowę prawie 220 mln zł.

– Grupa PZU wspiera najważniejszą od dziesięcioleci zmianę w polskiej gospodarce, jaką jest transformacja energetyczna. Wraz z najnowszą inwestycją, przeznaczyliśmy już blisko 420 mln zł na rozwój lądowej energetyki wiatrowej, a kolejnych 300 mln zł ulokowaliśmy w obligacjach powiązanych z ratingiem ESG. Zachęcamy również naszych klientów i partnerów biznesowych do zielonej energii, m.in. oferując im unikatowe na rynku ubezpieczenia instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

Fundusz DIF Capital Partners właścicielem inwestycji

Projekt realizowany jest przez 4 spółki celowe, których sponsorem jest DIF Capital Partners – globalny fundusz inwestycyjny z Holandii aktywnie działający w sektorze odnawialnych źródeł energii na całym świecie. Finansowanie przedsięwzięcia, oprócz PZU (216,7 mln zł), zapewniają DNB Bank i Santander Bank Polska, a łączna kwota senioralnego finansowania terminowego wynosi 475 mln zł. Farmy wiatrowe powstaną w Pruszczu i Markowicach w województwie kujawsko-pomorskim oraz w Wyszkach i Piaskach w województwie wielkopolskim-dwie z nich rozpoczną produkcję energii w III kw. 2022 roku, a dwie kolejne w I kw. 2023 r. Farmy będą w stanie wytworzyć w ciągu roku ilość zielonej energii, która mogłaby zasilić 156 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj także: EBOiR pożyczy 144 mln zł na budowę farmy wiatrowej w Żelechowie >>>

Strategia ESG Grupy PZU na lata 2021-2024

Zaangażowanie w rozwój sektora OZE to ważny element realizacji strategii ESG Grupy PZU na lata 2021-2024 „Rozwój w równowadze”. Od jej ogłoszenia rok temu największy polski ubezpieczyciel włączył się w szereg dużych projektów wiatrowych onshore, angażując w ich finansowanie w sumie już blisko 420 mln zł. PZU przystąpił też do porozumienia zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W ramach wspierania transformacji energetycznej polskiej gospodarki PZU wdrożył też nowatorskie na polskim rynku ubezpieczenia przeznaczone specjalnie dla indywidualnych i korporacyjnych właścicieli urządzeń i instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych. TFI PZU wprowadził zaś do oferty funduszy pasywnych fundusz inPZU Akcje Sektora Zielonej Energii, pozwalający każdemu inwestować w indeks wiodących na świecie spółek z branży OZE.

Źródło: Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. / PZU S.A.