Putin: Rosja będzie domagać się płatności w rublach za gaz od „nieprzyjaznych państw”

Putin: Rosja będzie domagać się płatności w rublach za gaz od „nieprzyjaznych państw”
Fot. stock.adobe.com/Rawf8
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rosja zacznie domagać się zapłaty w rublach za dostawy gazu ziemnego od państw, które uważa za "nieprzyjazne" - powiedział w środę prezydent Władimir Putin na spotkaniu ze swoim rządem.

Podjąłem decyzję o przejściu na płatności rublami za nasze dostawy gazu ziemnego do tak zwanych wrogich państw i zaprzestanie wykorzystywania skompromitowanych walut w takich transakcjach.

– powiedział Putin, zgodnie z transkrypcją jego wypowiedzi opublikowaną na stronie Kremla.

Rosja będzie dostarczać gaz zgodnie z kontraktami

„Rosja na pewno będzie nadal dostarczać gaz ziemny zgodnie z wolumenami i mechanizmami cenowymi określonymi w istniejących kontraktach” – dodał.

Centralny bank Rosji ma opracować mechanizm płatności w rublach

Według transkrypcji Putin nakazał bankowi centralnemu Rosji opracować mechanizm dokonywania płatności w rublach w ciągu tygodnia.

Rosja wcześniej nazwała Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i członków Unii Europejskiej „nieprzyjaznymi państwami”. Putin powiedział też, że nie ma sensu eksportować towarów do USA czy UE w dolarach czy euro.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkują o 9 proc. do 108 euro za megawatogodzinę. Europa pobiera od Rosji 1/3 swoich dostaw gazu. Jakiekolwiek zakłócenia w przesyle paliwa na Zachód mogą spowodować utrzymanie się wysokich notowań gazu przez dłuższy czas.

Źródło: PAP BIZNES