Przerwano pierwsze czytanie projektu dot. rezerwy subwencji oświatowej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.02.250xCzytanie odbywało się we wtorek, 20 grudnia 2011 roku. Wniosek o jego przerwanie zgłosił członek PO Waldy Dzikowski. Powód był taki, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu dopiero dnia następnego, czyli w środę, ma przyjąć stanowisko w sprawie projektu.

Pierwsze czytanie projektu przez komisje sejmowe: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, mogło też budzić wątpliwości bowiem jak do tej pory obie komisje mają jedynie pozytywne opinie organizacji zrzeszających gminy i powiaty, a są one największymi beneficjentami korzystającymi z rezerwy. Duże miasta i województwa mało z niej korzystają, więc mogą mieć zdanie odmienne, na które trzeba poczekać.

Od 1 stycznia 2012 roku rezerwa ma zostać zmniejszona z 0,6 do 0,25 proc. subwencji oświatowej. Projekt nowelizacji natomiast, złożonej przez posłów PSL, zakłada powrócenie od 1 stycznia 2015 roku rezerwy subwencji oświatowej do poziomu 0,6 procent.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk zapewniła, że mimo tego, że zmienia się wysokość rezerwy, zostanie ona w całości przeznaczona na edukację. Termin następnego spotkania dwóch sejmowych komisji i powrót do czytania projektu nie został ponownie wskazany.

Źródło: www.samorzad.lex.pl