Przemysł powinien wziąć udział w konsultacjach dotyczących dostaw gazu

Przemysł powinien wziąć udział w konsultacjach dotyczących dostaw gazu
Jan Ruszkowski Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministrowie krajów UE odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli porozumienie dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania na gaz przed nadchodzącą zimą. Regulacje dotyczące dostaw gazu dla niektórych branż produkcyjnych powinny być konsultowane z przemysłem - uważa Konfederacja Lewiatan.

– Skutki ograniczeń dostaw paliw i energii, w tym gazu dla poszczególnych sektorów przemysłu mogą być zróżnicowane. Często nie oznaczają jedynie zmniejszenia produkcji i przychodów, ale mogą stanowić nieodwracalne zagrożenie dla instalacji i procesów technologicznych – mówi Jan Ruszkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dlatego kryteria i priorytety w zakresie regulacji dostaw gazu dla krytycznych branż produkcyjnych, powinny być konsultowane z przedstawicielami przemysłu z uwzględnieniem zarówno przesłanek społecznych jak i technologicznych.

Czytaj także: Alarmowy plan gazowy: kraje unijne zobowiązały się do zmniejszenia zapotrzebowania o 15 proc. >>>

Porozumienie osiągnięte przez ministrów UE odpowiedzialnych za energię przewiduje dobrowolne redukcje zużycia gazu o 15%. Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej została złagodzona. Nie ma obowiązkowych redukcji dla wszystkich krajów, bo jest wiele wyłączeń i derogacji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan