Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność: skorzystanie z bonifikaty to opłacalna inwestycja

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność: skorzystanie z bonifikaty to opłacalna inwestycja
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Skorzystanie z bonifikaty przy jednorazowej zapłacie opłaty rozłożonej na 20 lat, to bardzo opłacalna inwestycja.

1 stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym #użytkowaniewieczyste

Ustawa umożliwia przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

– Stanie się to automatycznie, nie trzeba chodzić do żadnego urzędu, nie można z tego zrezygnować – mówi Marcin Krasoń, analityk Home Brokers.

Opłata roczna albo jednorazowa

Przekształcenie będzie odpłatne. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą zobowiązane do płacenia corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała dotychczasowej opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. Możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo i wówczas w przepisach określono wysokość bonifikaty. 60 proc. bonifikata ustawowa obejmuje przekształcenia użytkowania na gruntach Skarbu Państwa.

Czytaj także: Gminy podnoszą opłaty za użytkowanie wieczyste przed wprowadzeniem nowego prawa >>>

Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

– Większość samorządów terytorialnych zdecydowało się na wprowadzenie takiej samej, czyli 60 proc. bonifikaty, a skorzystanie z niej to dla nas bardzo opłacalna inwestycja – komentuje Marcin Krasoń.

Źródło: MarketNews24