Przedsiębiorcy wybiorą skalę podatkową po kolejnej zmianie Polskiego Ładu
W związku ze zmianami z 1 lipca nie spodziewam się przechodzenia podatników z ryczałtu na podatek liniowy i odwrotnie.
Takiego przejścia mogłyby dokonać w mojej ocenie raczej te osoby, które błędnie oszacowały swoje przychody i koszty.
Ktoś dla „świętego” spokoju być może wybrał ryczałt, a teraz jednak ponosi odczuwalne koszty w działalności, dodatkowo można teraz będzie wliczyć w nie składkę zdrowotną w większej wartości niż na ryczałcie.
Teraz najlepsza będzie skala podatkowa
Na ryczałcie, na zmianach można uzyskać maksymalnie ok 1000 złotych, a na liniówce 1600 złotych. Jednak 1000 złotych na ryczałcie dotyczy najwyższej stawki, a jest ona niezbyt popularna.
W mojej ocenie większa liczba podatników może się skłaniać do przejścia na skalę podatkową. Wtedy zysk względem Polskiego Ładu może wynieść nawet 4500 złotych.
Należy też wskazać, że granica korzyści w porównaniu skali podatkowej z liniówką to od 1 lipca dochód na poziomie 171 tys złotych, a jeszcze w 2021 był to poziom ok 100 tys złotych.
Dodatkowo podatnik może również np. rozliczyć się ze współmałżonkiem, być może ma też możliwości skorzystania z PIT 0.
Skutki chaotycznych zmian podatkowych
Dlatego, jeśli miałbym wskazywać, to właśnie skala podatkowa mogłaby być wybierana ze względu na proponowane zmiany. Pozostałe formy opodatkowania raczej byłyby wybierane ze względu na błędne kalkulacje przy pierwszej zmianie lub też nastąpiły takie wydarzenia, które teraz sprawiają, że inna forma jest bardziej korzystna.
Należy też wskazać, że błędny wybór mógł również wynikać z chaosu związanego z Polskim Ładem. Podatnicy nie wiedzieli, jak będą wyglądały przepisy. Jeszcze przed wejściem w życie były one zmieniane.
W przepisach chociażby składniki majątku zamortyzowane przed 2022 rokiem stanowiły podstawę składki zdrowotnej, obecnie zmiany czekają na podpis prezydenta.